Özgür Gündem davası: Savcı, onlarca yıl hapis istedi

Özgür Gündem davası: Savcı, onlarca yıl hapis istedi

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin 9 yazar ve çalışanının yayımlanan yazıları nedeniyle 'örgüt propagandası' suçlamasıyla yargılandıkları davanın duruşması bugün görüldü. Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır...

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin 9 yazar ve çalışanının yayımlanan yazıları nedeniyle 'örgüt propagandası' suçlamasıyla yargılandıkları davanın duruşması bugün görüldü. Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuksuz yargılanan Eren Keskin ile avukatları hazır bulundu. Ayrıca duruşmayı HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Barış Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tahmaz, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre, savcı gazetecilere onlarca yıl hapis istedi.

AVUKAT KILIÇ SÜRE TALEP ETTİ
Keskin’in avukatı Özcan Kılıç, kovuşturmanın genişletilmesi ve birleştirme taleplerinde bulundu. Avukat Kılıç, Eren Keskin hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde TCK 302 maddesinden kamu davası açıldığını ve davanın halen derdest olduğunu hatırlatarak, 'Gazetenin yayın yönetmeni olması aleyhe delil gösterilmiştir bu davada. Bu nedenle yargılamanın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerekir. Tefrik kararı talep ediyoruz' dedi. Kılıç, Hüseyin Aykol’un da Ankara’da yaşadığını belirterek, 'İstanbul’da çıkan haberlerden sorumlu değildir. İddianamedeki tespit yeterli değildir' dedi. Dosyanın kapsamı itibariyle savunmalarını hazırlayamadıklarını belirten Kılıç süre talep etti. 

13 GAZETECİYE ONLARCA YIL HAPİS İSTEMİ
Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği'' kampanyasına katılan gazetecilere açılan davaya Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yedinci duruşmayla devam edildi. Dava kapsamında yargılanan gazeteciler Faruk Eren ve Ertuğrul Mavioğlu ile avukatları duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Barış Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tahmaz, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi. Dava kapsamında “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği'' kampanyasına katılan DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, Evrensel yazarları İhsan Çaralan ve Fehim Işık, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz yargılanıyor. Savcı esas hakkındaki mütalaasında, Aykol'un zincirleme şekilde örgüt propagandası yaptığını iddia ederek 13 yıla kadar, aralarında gazetemiz yazarı Çaralan’ın da bulunduğu diğer gazetecilerin de örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla 7 buçuk yıla kadar cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme, yargılanan kişilere esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı 16 Temmuz'a ertelendi.