Özgür Özel: İnada bindirirsen yarın CHP 139 milletvekiliyle gelir

Özgür Özel: İnada bindirirsen yarın CHP 139 milletvekiliyle gelir

CHP’nin sağlıkta şiddetle ilgili teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesinin ardından "7 vekille evet mi denir? 130 tane vekille gelseydi biz hayır deseydik" ifadelerini kullanan AKP'li Turhan'a yanıt veren CHP Grup Başkanvekili...

CHP’nin sağlıkta şiddetle ilgili teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesinin ardından "7 vekille evet mi denir? 130 tane vekille gelseydi biz hayır deseydik" ifadelerini kullanan AKP'li Turhan'a yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Teklif getiriyoruz. Salonda 25 CHP milletvekili var. Fotoğrafın çekildiği yerden 7 milletvekili görülüyor diye ‘CHP 7 milletvekiliyle geldi.’ Sen bunu inada bindirirsen yarın CHP 139 milletvekiliyle gelir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Özel, koronavirüsü nedeniyle Meclis'te az sayıda vekille çalışma yaptıklarını söyledi.

Sağlıkta şiddet yasası teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

AKP ve MHP tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni anımsatan Özgür Özel, teklifin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme talebini karşılamadığını öne sürdü.

Teklifin sivil toplum kuruluşlarının ve tüm partilerin katılımlarıyla düzenlenmesi gerektiğini belirten Özel, TBMM Başkanlığı’nın bu kanun teklifini tali komisyon olarak Sağlık Komisyonu’na, esas komisyon olarak Adalet Komisyonu’na sevk ettiğini; bunun doğru olmadığını söyledi.

Özel, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra tali komisyonların toplanmadığını, bu nedenle sağlık çalışanlarını ilgilendiren bu teklifin sahadan gelen sağlık çalışanı milletvekillerinin yer aldığı Sağlık Komisyonu’nda ele alınamayacağını belirtti.

Özel, “Bunun yeri İnfaz Kanunu değil. Ama metin üzerinde ortaklaşmıyorlar, yasak savıyorlar, dağa fare doğurtuyorlar. Ondan sonra da çıkmış Bülent Turan gazetecilerin karşısına gerçek dışı şeyler söylüyor. Meclis Başkanı’na ve Sağlık Komisyonu Başkanı’na açık çağrımızdır: Bu konuda, mutlaka 5 partinin Sağlık Komisyonu’ndaki sağlıkçı milletvekili üyeleri toplanıp verimli şekilde en doğru metni çıkarmalıdır” diye konuştu.

‘FOTOĞRAFIN ÇEKİLDİĞİ YERDEN 7 VEKİL GÖRÜNÜYOR’

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın çağrısıyla koron virüsü tedbirleri kapsamında CHP’nin sadece Ankara milletvekilleri ve Mecliste çalışmaları devam eden ilgili komisyon üyelerinin TBMM’de bulunduğunu anlatan Özel, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın milletvekili sayısı üzerinden bazı eleştirilerde bulunduğunu ancak bunun doğru olmadığını söyledi.

Özel, “Teklif getiriyoruz. Salonda 25 CHP milletvekili var. Fotoğrafın çekildiği yerden 7 milletvekili görülüyor diye ‘CHP 7 milletvekiliyle geldi.’ Sen bunu inada bindirirsen yarın CHP 139 milletvekiliyle gelir, diğer partiler de gelir, AKP toplamı geçmek için gelir. Yarın 590 milletvekiliyle toplanır Meclis” dedi.

Bülent Turan, dün yaptığı açıklamada, CHP’nin sağlıkta şiddetle ilgili teklifinin reddedilmesiyle ilgili “Bırakın siyasi polemiği, Twitter’a koy, ‘AK Parti reddetti’. Teknik yanlış, kanun teklifinde hata var. AK Parti hayır demesinden önce CHP evet mi dedi? 7 vekille evet mi denir? 130 tane vekille gelseydi biz hayır deseydik” ifadelerini kullandı.

İnfaz düzenlemesinin önemli olduğunu ancak kapsamının genişletilmesi gerektiğini düşündüklerini aktaran Özgür Özel, “AK Parti diyor ki ‘Saray bize bunu böyle çıkar’ dedi. Şeklen görüşmeler yapıyorlar. Temsili demokrasi var tabii. Ama yapılan görüşmelerde temsili demokrasiyi yanlış anlamışlar. Sarayın temsilcileriyle görüşüyoruz. Bir siyasi parti grubunun kendi iradesi yerine ellerine verilen metne ‘Hadi bakalım, hep birlikte buna evet diyeceksiniz.’ Üzerinde hiçbir müzakereye açıklık yok ve şekli bir demokrasi” dedi.

‘AK PARTİ İÇİNDEN BİR TSUNAMİ TASLAĞI KIYIYA DOĞRU ATTI’

Genel Kurulda, infaz düzenlemesinin maddelerine geçilmesinin oylanacağı sırada HDP’nin toplantı yeter sayısı için yoklama talebinde bulunduğunu anımsatan Özel, yoklama istemenin muhalefetin, toplantı yeter sayısını tutturmanın ise iktidarın görevi olduğunu söyledi. Özel, söz konusu yoklamada MHP ve AK Partili milletvekillerinin az sayıda olması nedeniyle Genel Kurulun kapandığını aktararak şöyle devam etti:

“Sayın Özlem Zengin ve AK Partili milletvekilleri sorumluluğu muhalefete yüklemeye çalışmasınlar. Sorun var. Bu adaletsiz, eşitsiz teklifin AKP içinde de tartışmalı olduğu biliniyor. O rakamlara da yansıyor. AK Parti bir önceki gün uluslararası anlaşmaları oylamasında 270 milletvekili sayısını sağlayabiliyorken, bir sonraki gün 121’de, 160’ta kalıyorsa bir başka durum var demektir. Belki bir gün gecikilir ama bu kapsamı oturup tekrar konuşmaları gerekir. AK Parti içinden gözle görünmeyen bir tsunami dalgası, af beklentisinde olanları üzmüş ama taslağı da alıp kıyıya doğru atmıştır. Bunun yeniden hep birlikte ele alınması lazım. Biz yapıcı katkı vermeye hazırız. Kimse hamaset yapmasın.”

‘BU TEKLİF GEÇMİŞTE OLSAYDI ERBAKAN, ERDOĞAN VE BAŞBUĞ’U İÇERİDE TUTACAKTI’

CHP Grup Başkanvekili Özel, Mecliste büyük bir mutabakat gerektiren af düzenlemelerinin her zaman savunulabilmesi gerektiğini söyledi.

Düzenleme geçmiş zamana uyarlandığında, bugün milletvekili olan birçok ismin halen hapiste olacağını ifade eden Özel, “FETÖ’nün ne olduğunu bilmedikleri, etle tırnak gibi oldukları dönemlerde bu af kanunu bu haliyle uygulanıyor olsaydı, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Engin Alan, Sayın Mehmet Haberal’ı içerde tutacaktı bu kanun” diye konuştu.

Özel, söz konusu teklifin 15 Temmuz darbe girişiminden önce çıkarılmış olması halinde birçok komutanın; 1980 öncesi çıkarılmış olması halinde ise Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın hapiste kalmış olacağını belirterek, “Geçmişe doğru tarih önünde yargılanıyorsunuz. Bu af teklifi, geçmişe uyarlandığında, Celal Adan’ın, Recep Tayyip Erdoğan’ın, Necmettin Erbakan, Mehmet Haberal, Tuncay Özkan, İlker Başbuğ’un yararlanamadığı bir af. Nasıl olacak? Bu affın, bu haliyle kapsamını nasıl savunabileceksiniz, anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

‘HASTANELERİN İHALESİ NEREDE?’

CHP’li Özgür Özel, iki yeni hastanenin 45 gün içerisinde tamamlanacağının duyurulduğunu, bu bağlamda Rönesans Holding’in sektörde işçi ve iş makine araştırması yaptırdığını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca’nın, söz konusu hastanelerin devlet imkanlarıyla yaptırılacağını açıkladığını hatırlatan Özel, “Bir tek şey eksik. İhale nerede? Kim yaptı? Bu Rönesans Devlet Malzeme Ofisi değil. Sarayın müteahhiti” dedi.

‘YENİ TEKLİF İŞÇİ ÇIKARMAYI YASAKLAMIYOR, TEŞVİK EDİYOR’

“Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Taslağı” hazırlandığını söyleyen Özel, bunun, işçi çıkaran işverenlere yönelik bir düzenleme olduğunu belirtti.

İktidar tarafından işveren ve işçilere yönelik bir düzenleme hazırlanarak sektör görüşüne sunulduğunu anlatan Özel, söz konusu teklifin, doğru olduğunu ancak düzenlemenin detaylarına bakıldığında tersi bir sonuç doğurabileceğini belirtti.

Özgür Özel, teklifle devletin, işten çıkarılan bir işçi için günlük 39 lira ödeme yapacağının belirtildiğini anımsatarak, “Bu işten çıkarmayı yasaklamak değil, adeta teşvik eden bir duruma dönüşür. ‘İşten çıkar, işçiye insanca yaşamasını tek başına dahi mümkün kılmayacak, 4-5 kişilik bir aileyi açlığa mahkum edecek 39 liralık bir ödeme yapacağım. İşten çıkaran rahat olsun’ durumuna dönüşür. Bunun üzerinde işçi sendikaların yaptıkları öneriler ve eleştirilerle uzun uzun çalışmamız, müzakere etmemiz lazım. Maalesef tasdik saraydan gelince burada kimse üzerinde kalem oynatamıyor” şeklinde konuştu.

‘VİRÜSLE MÜCADELE EDERKEN İLETİŞİMİ İZLEMEK AKLA NEREDEN GELDİ?’

Söz konusu düzenlemeyle haberleşme hizmetinin devletin kontrolüne, izlemesine tabi olacağını da dile getiren Özel, “Koronavirüsle mücadelede, vatandaşın birbiriyle olan iletişimini gerektiğinde durdurmak, denetlemek, izlemek ve bu konuda düzenleme yapmak yetkisini almak akla nereden geldi, merak ediyoruz. Bu kadar gerçek dışı, vatandaşı yanıltarak fırsatçı işler yapan bir hükümet herhalde dünya üzerinde yoktur. ‘Cezaevini boşaltacağız’ diyor, oraya cumhurbaşkanına hakaret edenlerin 4-6 ay yatması düzenlemesini koyuyor” ifadelerini kullandı.

Görevden alınan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın Roman bir vatandaşa yönelik sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı değerlendiren Özel, “Tepkiler üzerine görevden alındı. Görevden almak marifet değil, bu tepkiden sonra tutamazsın zaten. Göreve getiren kim? Liyakat meselesinin Soma’daki madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel yöneticiliğinden, Nail Noğay seçiciliğine kadar işte AKP bürokrasisi. Dünya Romanlar Günü’nde, toplumun en mağdur gruplarından bir tanesi Romanlara ‘Geber’ diyen bürokrat, onu atayan AK Parti. Bunu görmek lazım” dedi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANMASIN’

Özgür Özel, bir basın mensubunun, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifine ne tür katkılar sağlanabileceğine yönelik bir soru üzerine, söz konusu teklifin Sağlık Komisyonu üyesi sahadan gelen milletvekilleri, Türk Tabipleri Birliği, sağlık meslek örgütleri ve sağlık alanındaki örgütlü sendikaların katkılarıyla son haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.

CHP’nin sağlık çalışanına şiddetin ölümle sonuçlanması halinde suçluya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini önerdiğini anlatan Özel, söz konusu şiddet eylemini gerçekleştirenlere “iyi hal indirimi” uygulanmamasını, kamu hizmetlerinden mahrum bırakılmasını istediklerini de belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika