Özgür Özel'den 'üniversiteye kelepçe' açıklaması: '2015'ten önce olsaydı yapanlara FETÖ'cü derlerdi'

Özgür Özel'den 'üniversiteye kelepçe' açıklaması: '2015'ten önce olsaydı yapanlara FETÖ'cü derlerdi'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

''CHP'NİN AĞZINDAN İŞÇİ, EMEKLİ, MEMUR, İŞSİZ HİÇ DÜŞMEDİ''

"Aralık ayı boyunca yapılan bütçe görüşmelerinde CHP'nin ağzından emekli, işçi, memur, çiftçi, işsiz ve güvencesizler hiç düşmedi'' diyen Özel, ''Trol aklının peşine koca bir partiyi taktılar. Milletvekillerimize ve partimize 4 büyük linç kampanyası gerçekleştirdiler. En son bu trol aklı Cumhurbaşkanı'nın prompterdaki söylemine kadar yansıdı. Saldırılan CHP'nin oy oranı yüzde 4 oranında arttı. Demek ki kendi partilerindeki onlarca taciz tecavüz vakası varken, bunun CHP kimliğini zamanında taşımış birisinin bu suçu işlemesinin üstüne atlayıp bunu bir partiye mal etme basitliğine milletimiz prim vermiyormuş'' ifadelerini kullandı.

''ERDOĞAN, OHAL'İ SOPA OLARAK KULLANIP, REKTÖR ATADI''

Özel, üniversitelere atanan rektörlere ilişkin, ''Partili Cumhurbaşkanı Boğaziçi Üniversitesi'ne partili bir rektör atadı. Bunu 2016 yılında OHAL şartlarında kendisine verilmiş KHK yetkisi ile, FETÖ ile mücadele edeceğiz bahanesiyle çıkardıkları ama önüne gelen her türlü muhalif sesi susturmaya yönelik yetki ile yaptı. Erdoğan, OHAL'i sopa olarak kullanıp rektör atadı. Erdoğan gelmeden önce üniversitede öğretim görevlileri oy kullanırlar, en yüksek oyu alanlar Cumhurbaşkanı'na sunulur Cumhurbaşkanı da bunlardan birini atardı. Biz CHP olarak Cumhurbaşkanlarının en yüksek oyu alanı ataması gerektiğini hep savunduk. Siz birini seçin o birisi her şeyi belirlesin anlayışı bir otokrasi bir tek adam anlayışıdır. Bugün öğrencilerimiz yurt dışında okumak istiyorsa onu yapamayanlar bir yolunu bulup yurt dışına yerleşmek istiyorlarsa bunda utanılacak bir tablo vardır. Ömer Çelik'e bunu hatırlatmak isteriz'' diye konuştu.

''PARTİLİ REKTÖR ATAMASI YANLIŞTIR''

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan AKP'li Melih Bulu'ya da değinen Özel, “Biz diyoruz ki partili Cumhurbaşkanı'nın partili rektör ataması yanlıştır. Birilerinin üniversitede bir yere gelmek için AKP'den aday adayı oldukları ya da ileride siyaseten önü açılmak isteyenlerin AKP'ye yaklaşıp partili rektörlüğün gereklerini yerine getirdiği bir sistemdeyiz. Bu haksızlık sadece muhalefet partilileri rahatsız etmiyor AKP'lileri de rahatsız ediyor. Yüzde 50'nin oyunu alıyorsunuz yüzde 100'e eşit davranmıyorsunuz. TIMES Üniversiteleri Derecelendirme Kuruluşu'nda bir üniversiteler sıralaması var” ifadelerini kullandı.

''2015'TEN ÖNCE OLSAYDI YAPANLARA FETÖ'CÜ DERLERDİ''

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan rektör protestoları sırasında üniversite kapısına takılan kelepçeye tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili, “Tayyip Erdoğan rektörleri atama yetkisi aldığı gün TIMES'a göre ilk binde 18 üniversitemiz vardı şu anda ilk binde 11 üniversite var. Ömer Bey bir cevabınız olacak mı?  18 yılın sonunda üniversiteye kelepçe vuruldu. 2015'ten önce olsaydı yapanlara FETÖ'cü derlerdi. Bu rezalet AKP'nin ama Boğaziçi Üniversitesi hepimizin. Bir rektör düşünün alkış varsa protesto için var çünkü onu öğrenci, öğretim görevlisi istemiyor. Onu bir kişi istiyor'' diye konuştu.

Özel'in konuşmasından satır başları şöyle:

 

  • Enflasyonun kaç olacağını geçen sene AKP tahmin etti. Bakan Albayrak vardı, önce 5 dedi, sonra revize etti 8,5 dedi, en son gitmeden 10,5 olacak dedi. FETÖ’cüler gitti eller FETÖ şampuanıyla yıkandı tertemiz. Şimdi de Damat Albayrak şampuanlarıyla yıkıyorlar elleri. Her şeyi damat yaptı. E damadı sen bakan yaptın. Türk lirasının değersizliğini, enflasyonun yüksekliğini, faiz kurunu, Berat Albayrak’a yıkıp kurtulamazsınız. 
  • Albayrak hiçbir şey söylemeden çekti gitti, arkasından kimse konuşmuyor. Arkadaşlar ölünün arkasından konuşulmaz. İstifa eden bakanın arkasından neden konuşmuyorsunuz? Atanmış, kibiri dağları geçen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun; diyordun ya görevden af talebi kabul edilmiştir. Soruyoruz: Damat nerede? Sayın Binali Yıldırım; İstanbul’u bana bunlar kaybettirdi ‘Üçlü çete’ diyormuşsunuz, İstanbul’u size kaybettiren Berat Albayrak nerede siz biliyor musunuz? Dostuna düşmanına sevenine sevmeyenine sormak lazım: Damat nerede?
  • Üçlü çete deyince akla geliyor: Sayın Mehmet Muş, Sayın Fatma Betül Sayan Kaya Damat nerede? Hep üzülenlere söylemeyelim biraz da sevinenlere soralım. Her konuda konuşan Bülent Turan; Damat Nerede? Süleyman Soylu zil takıp oynuyor diyorlar ama sen İçişleri Bakanısın. Bu devlette yıllarca bakanlık yapmış birisi kayıp. Süleyman Soylu ister sevin ister üzül de damat nerede? İçişleri Bakanı bilmeyecek biz mi bileceğiz? Gümrük Bakanı’na mı sormak lazım acaba? Orman Bakanı’na mı sormak gerek, dağlarda diyorlar. Damat nerede? Bedelini biz ödüyoruz. 128 Milyon lira havaya uçtu gitti. Bu damat hesabı vermeyecekse, onu atayan Recep Tayyip Erdoğan size soruyoruz: Bu damat nerede?

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika