Öztrak’tan şehir hastanelerinin devrine tepki: Türk vatandaşları hizmetin karşılığını dövizle dışarıya ödeyece

Öztrak’tan şehir hastanelerinin devrine tepk... CHP Sözcüsü Faik Öztrak, şehir hastanelerinin işletmesinin yabancı bir şirkete devredilmesi ile ilgili olarak eleştirilerde bulundu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Kosova Paneli’ne katılmak üzere bulunduğu Adana’da, ANKA Haber Ajansı’na konuştu. Öztrak; Adana, Bursa, Elazığ, Yozgat ve İstanbul Başakşehir şehir hastanelerinin işletmesinin Rönesans İşletme Hizmetleri tarafından, Danimarkalı ISS şirketine devredilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Şehir hastanelerinin projelerinin “milletin cebinden tek kuruş çıkmayacak” denilerek başlatıldığını belirten Öztrak, şunları söyledi:

“Verilen garantiler sonucunda çok ciddi paraları bütçeden bu hastanelere ödemek zorunda kalıyoruz. Bütçeden ödenen para kimin parası? Tüyü bitmemiş yetimin parası. Şimdi bu şirket, haklarını götürmüş yabancılara satmış. Biz yabancılara karşı değiliz. Biz her zaman, yabancıların bu ülkede yatırım yapmasından yanayız. Özellikle de istihdam yaratacak ‘yeşil’ dediğimiz sıfırdan yatırımların yapılmasından yanayız.

Mevcut tesislerin alınması açıkçası bir portföy hareketidir. Bunlara da çok fazla karşı değiliz. Ama devletin ödeme garantisi verdiği şirket, haklarını daha sonra yabancılara satıyorsa, açıkçası burada karşımıza çok vahim bir tablo çıkıyor. Yani Türkiye’de, Türk vatandaşları bu hastanelerde alacakları hizmetin karşılığını dövizle dışarıya ödeyecek. Normalde dışarıdan insanların Türkiye’ye gelmesi, Türk tıbbının şu anda ulaştığı seviye, Atatürk’ün kurmuş olduğu tıp fakültelerinin neticesinde geldiğimiz seviye, dışarıdan gelen öğretim görevlilerinin Türk doktorlarını getirdikleri, Cumhuriyetin başlangıcından itibaren bugün Türk tıbbının gelmiş olduğu seviye, bütün dünyaya parmak ısırtıyor.

“FRANSA’NIN VAZGEÇMESİYLE AŞILAR TÜRKİYE’YE GELİNCE AŞILAMAYI BAŞARI İLE YAPTILAR”

Aşıya bakın, doğru düzgün aşı tedariki yapamadılar. Bir türlü olmadı. Ama Fransa’nın Biontech aşısı almasından vazgeçmesiyle ortaya çıkan imkanla Biontech aşıları Türkiye’ye gelince, hızla sağlık çalışanlarımızın muazzam bir fedakarlıkla bu aşılamayı çok büyük başarı ile yaptılar.

Biz sağlık hizmetleriyle döviz kazanmamız gerekirken, dünyanın tıp merkezi olması gerekirken buradan kazanacağımız imkanları, Türk tıbbının bize sağlamış olduğu imkanları dövizle dışarıya transfer edeceğiz. Bu kabul edilebilir bir mesele değildir.”

Öztrak, Katar vatandaşlarının tıp fakültelerine sınavsız ve ücretsiz gireceği iddialarına ilişkin de şunları kaydetti:

“Tam detayını bilmediğim için bu konuda konuşmak istemiyorum. Ama sadece askeri öğrenciler deniyor, şu deniyor bu deniyor, belirli sınırları var deniliyor. Konuyu tam olarak bilmediğim için detayına giremem. Ama bir ülkenin öğrencilerine benim ülkemdeki tıp fakültelerinin kontenjanlarını, sınavsız kullanma imkanı verilmesinin iyi düşünülmesi lazım.

Bizim şu anda tıp gençlerimiz oralarda okumak için büyük emekler harcıyorlar. İşte bugün gençlerimiz üniversite sınavına giriyorlar. Niye uğraşıyor bu çocuklar? Birileri gelsin dışarıdan belli bir kontenjanla onların yerine alsın, diye değil herhalde. O nedenle bu konularda çok dikkatli olmak lazım.”

"Öztrak’tan şehir hastanelerinin devrine tepki: Türk vatandaşları hizmetin karşılığını dövizle dışa." haberi, 26 Haziran 2021 tarihinde yazılmıştır. 26 Haziran 2021 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Öztrak’tan şehir hastanelerinin devrine tepki: Türk vatandaşları hizmetin karşılığını dövizle dışa.. haberi 2021 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Öztrak’tan şehir hastanelerinin devrine tepki: Türk vatandaşları hizmetin karşılığını dövizle dışa.. 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 19 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Serkut Bozkurt Genel Yayın Danışmanı

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 17:51 Hava Durumu Uyarısı: Marmara ve Ege'de Şiddetli Yağış, Batı Akdeniz'de Fırtına Bekleniyor!
 2. 17:49 Erdal Beşikçioğlu depremzede kedinin yavrusunu sahiplendi! Duygusal paylaşım!
 3. 17:46 Düzce Valiliği'nden Şiddetli Fırtına Uyarısı: Batı Karadeniz Hazır Olsun!
 4. 17:43 Mars helikopteri son mesajını gönderdi
 5. 17:42 Dünya üzerindeki en tehlikeli ülkeler belirlendi: Türkiye hangi sırada yer alıyor?
 6. 17:39 Elon Musk sordu: Vine geri mi geliyor?
 7. 17:38 İsrail Askerlerinin Ev Baskınında Köpek Saldırısına Uğrayan Filistinli Genç: Useyd Taha
 8. 17:34 Fenerbahçe, Sivasspor Maçı Hazırlıklarına Hızlı Başladı
 9. 17:33 SimSimi nedir? SimSimi hakkında uyarılar
 10. 17:30 ATO Başkanı: Fiyat Artışlarıyla Mücadelede Birlik ve Sabır Önemli
 11. 17:27 TEKNOFEST 2024 ne zaman ve nerede?
 12. 17:23 Ak parti Başkanı Erdoğan'dan Şaşırtan Açıklama: 'Artık Fenerbahçeli Değilim!'
 13. 17:20 Fenerbahçe'de İsmail Kartal, Eleştiri Yağmuruna Tutuldu!
 14. 17:17 Ankara'da Boşanma Sürecindeki Kadın Cinayete Kurban Gitti
 15. 17:12 Serdar Ortaç'ın Mücadelesi: Playback Konserde Denge Zorluğu
 16. 17:07 Balık Av Yasaklarıyla Fiyatlar Tırmanıyor: Tezgahlar Boş Kalmıyor
 17. 17:03 Fitch Ratings, Türkiye'nin Kredi Notu Yükselmesinin Ardından Panel Düzenleyecek
 18. 16:59 Şubat Ayında Türkiye'de Ücretli Çalışan Sayısında %4,1 Artış Kaydedildi
 19. 16:55 Altın Piyasasında Günlük Yükseliş: Standart Altının Kilogram Fiyatı Arttı
 20. 16:54 ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İran ile ilgili soruları bıraktı
Politika Haberleri