Pandemi nasıl sona erecek: Yok etmenin gerekliliği

Pandemi nasıl sona erecek: Yok etmenin gerekliliği

Seçkin bilim insanları 24 Ekim Pazar günü, COVID-19’u yok etme gerekliliğini açıklamak üzere bir araya geliyor.

Seçkin bilim insanları 24 Ekim Pazar günü, COVID-19’u yok etme gerekliliğini açıklamak üzere online toplantı ile bir araya geliyor. Dünyanın dört bir yanından izleyicilerin katılacağı toplantıda pandeminin geleceği tartışılacak. Katılımcılar, uzmanlara doğrudan soru sorabilecek. Toplantıya katılmak isteyenler buradan hayıt olabilirler. 

Toplantının düzenleyicisi Dünya Sosyalist Web Sitesinin toplantıya ilişkin açıklaması şöyle:

Dünya Sosyalist Web Sitesi ve Taban Komitelerinin Uluslararası İşçi İttifakı (TK-Uİİ), 24 Ekim Pazar günü, COVID-19’u yok etme gerekliliğini açıklamak üzere bir dizi seçkin bilim insanı ve epidemiyoloji uzmanının katılımıyla çevrimiçi bir seminer düzenliyor. Toplantıya ayrıca dünyanın dört bir yanındaki taban komitelerinde yer alan işçiler de katılarak pandemi sırasında yaşadıkları deneyimleri anlatacak ve bilim insanlarına sorular yöneltecekler.

Pandeminin başlamasından iki yıl sonra, COVID-19’dan dünya çapında resmi ölüm sayısı artık 5 milyonun üzerinde. “Fazladan ölümler” ile ölçülen gerçek küresel ölüm sayısı ise 10 milyonun oldukça üzerinde. Şu anda her gün yaklaşık yarım milyon insan COVID-19’a yakalanıyor ve yaklaşık 6.000 kişi hastalıktan hayatını kaybediyor. Virüs, okulların yüz yüze eğitime yeniden başlamasıyla da beslenerek, tüm bir nesil için uzun vadeli bilinmeyen sonuçlarla beraber, endişe verici sayılarda çocuklara bulaşıyor.

Sorumsuz ve hatta suç oluşturan politikalar virüsün yayılmasına ve mutasyona uğramasına izin vermiştir. Birleşik Krallık’taki Boris Johnson, Brezilya’daki Jair Bolsonaro hükümetleri ve diğerleri, bir “sürü bağışıklığı”, yani nüfusu kasıtlı olarak kitlesel enfeksiyona maruz bırakma politikası izliyor. ABD’de Biden yönetiminin yetersiz “azaltma” önlemlerinin aşılarla birleştiğinde pandemiyi durdurabileceği iddiası, vaka ve ölümlerdeki muazzam artış eliyle yalanlanıyor. Avustralya ve Yeni Zelanda’da, COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan seyahat ve benzeri kısıtlamaları kaldırmaları için hükümetlere devasa bir baskı yapılıyor.

Pandemi durdurulabilir ve durdurulmalıdır. Önde gelen bilim insanları, tek uygulanabilir ve etkili stratejinin yok etme (eradikasyon) olduğunda ısrar ediyor. Bu, virüsün kesin olarak kökünü kazımak için COVID-19 ile mücadele önlemleri cephaneliğindeki her silahın küresel ölçekte koordine edilerek kullanılmasını gerektiriyor.

Bu internet semineri, yok etmenin gerekliliğini açıklayacak ve halka, pandemiyi sona erdirmek ve geleceği geri kazanmak üzere geniş tabanlı ve uluslararası bir hareket geliştirmek için gereken kritik bilgileri sağlayacaktır.

Dünya