Pandemi televizyon izleme oranını artırdı!

Pandemi televizyon izleme oranını artırdı!

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği'nin araştırmasına göre koronavirüs pandemisi televizyon izleme oranını arttırdı.

 

 Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği'nin (RATEM) araştırması da mart ayının başından itibaren televizyon izlenme oranının yüzde 23 arttığını gözler önüne serdi.

RATEM, abonelik gerektirmeyen ve ücretsiz yayın yapan kanalların en çok Türkiye'de izlendiğini ve Türkiye'nin bu konuda dünyada lider olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE'DE EN ÇOK HABER VE DİZİ İZLENİYOR

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), 2018'de yayımladığı "Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması" ile Türk halkının televizyon izleme oranlarını, yaş grubu ve eğitim düzeylerini paylaştı. Araştırma, eğitim düzeyi arttıkça ortalama televizyon izleme gün sayısı ve süresinin azaldığını ortaya koydu. RTÜK'ün 2018 verilerine göre, yüksek düzeyde eğitim sahibi kişiler günde yaklaşık 3 saat ve ayda ortalama 24 gün televizyon izlerken, düşük düzeyde eğitimliler ayda 28 gün ve günde 4 saat ekran başında duruyor. "Haberler" ayda 24 gün ile en çok izlenen program olurken, aylık ortalama 15 gün ile "Yerli Diziler" ikinci sırada yer alıyor. Bu iki program türünü ise "Spor Programları" takip ediyor. Kadınların haber ve dizi, erkeklerin ise spor ve açık oturum programlarını daha fazla izlediği görülüyor. Televizyonu yaklaşık günde 4 saat ile en çok 45 yaş ve üstü kişiler izliyor. 15-24 yaş arası gençler televizyon önünde günde 3 saatten az bulunuyor. Televizyon, en yoğun olarak 18.00-21.00 ve 21.00-24.00 saatleri arasında izleniyor. Düşük düzeyli eğitimliler en çok haber ve kuşak programları izlerken, yüksek eğitimliler haber ve dizi izliyor.

EN ÇOK TELEVİZYON İZLEYEN ÜLKELER: ABD, BREZİLYA, JAPONYA

Birleşik Krallık İletişim Ofisi (OFCOM) 2017 Araştırması verilerine göre, ülkelerin televizyon izleme süreleri incelendiğinde en fazla televizyon izleyen ülkelerin ABD, Brezilya ve Japonya, en az televizyon izleyen ülkelerin ise İsveç ve Çin olduğu görülüyor. 2018'de Türkiye’de günlük ortalama televizyon izleme süresi 3 saat 34 dakika olarak hesaplanıyor.

Medya