Para halterde 5 milli sporcu, Tokyo Paralimpik Oyunları'na katılma hakkı elde etti

Para halterde 5 milli sporcu, Tokyo Paralimpik Oyunları'na katılma hakkı elde etti

Para halterde kadın milli sporcular Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları'na katılma hakkı kazandı.

Para halterde milli sporculardan kadınlarda Nazmiye Muratlı, Besra Duman, Yasemin Ceylan Baydar, Sibel Çam ve erkeklerde Abdullah Kayapınar, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları'na katılma hakkı kazandı.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonundan yapılan açıklamada, dünya sıralamasına göre kadınlarda 45 kiloda Nazmiye Muratlı, 55 kiloda Besra Duman, 61 kiloda Yasemin Ceylan Baydar, 73 kiloda Sibel Çam ve erkeklerde 49 kiloda Abdullah Kayapınar'ın Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları'na kota aldığı bildirildi.

Para halter nedir?

Halter branşı Paralimpik başlangıcını Tokyo 1964’te yapmış olmasına rağmen, 1984 yılına kadar Paralimpik bir spor olarak oyunlara dahil olmamıştır.

Başlangıçta halter sporu yalnızca omurilik hasarı bulunan erkek sporcuları dahil ederken sonraki yıllar içerisinde diğer engelli gruplarını da içermeye başladı.

Halter, katılımcılar bazında Paralimpik Hareketlerin en hızlı büyüyen sporudur ve şu anda yaklaşık olarak 100 ülkede oynanmaktadır.

Bu spor, üst göğüs çalışması disipliniyle yarışan sporcular yoluyla vücudun üst bölgesinin en üst seviyedeki gücünü temsil eder. Yarışçıların bar çubuğu göğüs bölgelerine doğru indirmeleri, hareketsiz bir şekilde göğüslerinin üstünde tutmaları ve daha sonra kol uzunluğunda yukarı doğru iterek orada kilitlenmiş dirseklerle tutmaları gerekir. Sporculara üç hamle hakkı verilir ve kazanan en fazla ağırlığı kaldırmış olan sporcu olur.

Dünya Para Halteri, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin yönetimindedir ve merkezi Bonn, Almanya’da bulunan bu Komite Uluslararası bir Federasyon seviyesinde çalışır.

Büyük yarışlar, her dört senede bir yapılan Paralimpik Oyunları, iki senede bir yapılan Dünya Şampiyonalarını, üç senede bir yapılan bölgesel Şampiyonaları ve yıllık gerçekleşen Dünya Kupası ile Grand Prix yarışlarını içermektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor