Param yok, çöpten topluyorum

Param yok, çöpten topluyorum

Yüksek gıda fiyatları en çok yoksulu vurdu: Param yok, çöpten topluyorum

Gıda fiyatlarındaki yüksek artış en çok yoksul kesimi etkilerken bazı vatandaşlar çareyi akşam karanlığında atılan sebze, meyveleri toplamakta buluyor. Tezgahların toplanmasına yakın pazara gelen yaşlı bir kadın fiyatların yüksekliğinden şikayet ederek, "Fiyatlardan memnun değilim. Çöpten topluyorum. Param yok, alamıyorum. Ne yapayım" dedi.

İstanbul'un Bağcılar ilçesindeki Yeni Mahalle Pazarı’nda pazarcının elinde kalan atık sebze-meyveyi toplayan vatandaşlar, derinleşen yoksulluğa işaret ediyor. Son haftalarda döviz kurlarındaki sert yükselişle zamlanan gıda fiyatları, kurdaki gerilemeye rağmen hala yüksek seyrediyor. Market ve manava nispeten daha ucuz olan pazardan bile alışveriş yapamayacak durumda olan dar gelirli vatandaşlar, sebze ve meyve atıklarını toplayarak karınlarını doyurmaya çalışıyor.

“MEYVEYİ ALIYORUZ SEBZEYİ ALAMIYORUZ, SEBZEYİ ALIYORUZ MEYVEYİ ALAMIYORUZ”

Kasa içindeki ezik domatesleri almak isteyen bir kadın, cüzdanını göstererek parasının olmadığını söyleyerek pazarcıdan izin istedi. "Para mara istemiyorum" diyerek uzattığı poşeti istediği gibi doldurabileceğini söyleyen pazarcı, yenilebilecek durumdaki domatesleri seçmesi konusunda da kadına yardım etti. Poşetini doldurma fırsatı bulan kadın ise şunları söyledi:

"Millette de yok bizde de yok. Bugüne çok şükür. Allah’ım bizden aşağısına da yardım etsin. 100 lira aldık, pazar sepetinin içerisini dolduramadık. Meyveyi alıyoruz, sebzeyi alamıyoruz; sebzeyi alıyoruz, meyveyi alamıyoruz. Üç, dört çocukla ne yapacaksın? (Domatesleri gösterip) bunu verenin kesesi bereketli olsun.”

“BİZİ BU HALE DÜŞÜRENLER UTANSIN”

Pazarcı da “Allah olmayana da versin inşallah. Allah bu milletin yardımcısı olsun. Başka bir şey demiyorum. Bizi bu hale düşürenler utansın” diye konuştu.

"PARAM YOK, ALAMIYORUM, YERDEN TOPLUYORUM"

Devrilen pazar tezgahlarının arasından yenilecek durumda olan sebze ve meyveleri toplayan yaşlı bir kadın da fiyatların yüksekliğinden şikayet etti. "Alacak gücüm yok, ne yapayım” diyen kadın, "Fiyatlardan memnun değilim. Nasıl memnun olayım kızım? Çöpten topluyorum. Param yoktur, alamıyorum. Buradan yerden topluyorum kızım. Ne yapayım" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek