Paris tamamen elektrikli otobüs sistemine geçiyor

Paris tamamen elektrikli otobüs sistemine geçiyor

2024 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olan Paris’teki neredeyse bütün toplu taşıma araçları, elektrikli sisteme  ( elektrikli otobüs )

2024 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olan şehrin, çok daha temiz ve düzenli olması isteniyor. Bu nedenle kısa bir zaman içerisinde Paris’teki neredeyse bütün toplu taşıma araçları, elektrikli sisteme  ( elektrikli otobüs ) geçiş yapacak.

Heuliez Bus, Bollore ve Alstom isimli 3 Fransız mühendislik şirketi, yapılan ihaleleri kazandı. Şu an için bu üç şirkete 800 otobüs siparişi verildi. Bu otobüs siparişleri, şirketler arasında eşit olarak bölüştürülecek. Elektrikli otobüsler in değeri ise, 400 milyon euro olarak belirlendi.

elektrikli otobüs

Dünyanın en çevreci şehirlerinden bir tanesi olarak bilinen Paris, elektrikli otobüs modellerini kullanması nedeniyle bu unvanını daha da pekiştirmiş olacak. %100 elektrikli olacak bu otobüsler, 2020 ile 2022 arasında teslim edilecek. Yapılan tahminler ise, 2025 yılında Paris’in tamamen elektrikli toplu taşıma araçları kullanacağı yönünde.

Türkiye’de de elektrikli otobüs alanında çalışmalar yapılsa bile, henüz yeterli başarı elde edilebilmiş değil. Son olarak Sabancı ailesi tarafından yapılan elektrikli otobüsler, çok ciddi bir kullanım alanı bulamadı. Paris ise, 4700 toplu taşıma aracını %100 elektrikli yapmak istiyor.

Şehirdeki elektrikli araçlara geçiş süreci kademeli olarak işleyecek. Öncelikli olarak araçlar yarı benzinli yarı elektrikli bir hale getirilecek. Hemen ardından 2025 yılının sonlarında ise araçların tamamının elektrikli olması sağlanacak. Paris’teki bu değişimin, Türkiye’deki şehirlere de örnek olmasını umuyoruz.

Hangisini daha iyi? Galaxy S10 + mı yoksa Huawei P30 Pro mu?

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bilim Teknoloji