Pasaport ve ehliyet kaosu: Soylu’ya çağrı

Pasaport ve ehliyet kaosu: Soylu’ya çağrı

Ehliyet ve pasaportlar bugünden itibaren polisten alınarak, nüfus müdürlüklerinde verilmeye başlandı. İlk günden nüfus müdürlüklerinde yığılmalar yaşandı.

Türkiye genelinde bugün itibarıyla pasaport ve ehliyetlerin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi nedeniyle birçok ildeki nüfus müdürlüklerinde yoğunluk yaşandı.

E-Nüfus Sendikası Genel Başkanı Ali Kart, uygulanın başlaması ile birlikte Türkiye genelinde müdürlüklerde de iş yükünün arttığı söyledi. Kart “Devir işleminin gerçekleştiği andan itibaren ilk günlerde aksaklık yaşanacaktır. Vatandaşlardan istirhamımız, bizlere ilk başta biraz sabır göstermeleri ve sistemin oturmasını beklemelerini istiyoruz. İşlem yapmak için nüfus müdürlüklerine gelen vatandaşlarımızdan öncelikle Alo 199’dan randevu almaları ya da internet üzerinden online randevu almalarını bekliyoruz. Anlaşmaları bankalardan, vergi dairelerine giderek gerekli ücreti yatırdıktan sonra nüfus müdürlüklerine gelirlerse hem bekleme sürelerini hem de bizim iş yükümüzü hafifleteceklerdir” dedi.

BAKAN SOYLU’YA ÇAĞRI

Kart, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da şu çağrıda bulundu: “Bu kadar iş yükü alan ve işlem yoğunluğu olan nüfus müdürlüklerimizdeki personelimizin sesinin duyulmasını bekliyoruz. Gerekli alt yapının, eksikliklerin, personel açığının giderilmesinin bekliyoruz. Bu hem de personel ataması bekleyen vatandaşlarımıza da müjdeli bir haber olacaktır. Şu anda oturmuş bir sistemimiz yok. Yeni bir uygulama olduğu için personel ve fiziki alt yapı eksikliği ve cihazlar nedeniyle büyük problemler yaşıyoruz. Bu entegrasyon sürecinin biraz zaman alacağını düşünüyoruz. Belli bir süre sonra oturacaktır. Vatandaşlarımız da daha sağlıklı hizmet alacaktır.”