Patronlar hibrit çalışma sisteminden memnun değil

Patronlar hibrit çalışma sisteminden memnun değil

Microsoft'un 11 ülkede 20 bin kişiyle yaptığı anket, patronların yüzde 85'inin hibrit çalışmaya geçişi verimli bulmadığını gösterdi.

Microsoft tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışanların yüzde 87'si iş yerinde üretken olduklarını söylerken, patronların yüzde 85'i hibrit çalışmaya geçişin çalışanlarının üretken olup olmadığını bilmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Halk Tv haberine göre Microsoft 11 ülkede 20 bin kişiyle anket yaptı ve trilyonlarca Microsoft 365 üretkenlik belirtilerinin yanı sıra LinkedIn işgücü trendlerini analiz etti.

'Üretkenlik paranoyası'
The National'ın haberine göre, Microsoft, "Hibrit Çalışma Sadece İştir. Yanlış Mı Yapıyoruz?" başlıklı raporunda, "Bazı kuruluşlar teknolojiyi etkiden ziyade faaliyeti izlemek için kullandığından, çalışanlar nasıl ve neden izlendikleri konusunda bağlamdan yoksun kalıyor, bu da güveni zayıflatabiliyor ve 'üretkenlik tiyatrosuna' yol açabiliyor" dedi.

Raporun devamında, "Bu durum üretkenlik paranoyasına yol açtı: Patronlar çalışılan saatler, toplantı sayısı ve diğer faaliyet ölçütleri artmış olsa bile, çalışanların çalışmamasından kaynaklanan üretkenlik kaybından korkuyor" ifadeleri yer aldı.

Patronların çalışanlarını rahatlatması gerekiyor
Raporda, patronların ve yöneticilerin üretken olmanın ne anlama geldiğine dair görsel ipuçlarını kaçırdıkları, çünkü koridorda yürürken ya da bir konferans odasının önünden geçerken kimin sıkı çalıştığını göremedikleri belirtildi.


Microsoft, bu durumun üretkenlik düzeylerini kanıtlama baskısı hisseden çalışanlar üzerinde etkili olduğunu ve "dijital bunalmanın arttığını" söyleyerek, "Üretkenlik paranoyası hibrit çalışmayı sürdürülemez hale getirme riski taşıyor. Patronların, çalışanlarının yeterince çalışıp çalışmadığı konusunda endişelenmekten vazgeçip en önemli işe odaklanmalarına yardımcı olmaları gerekiyor" dedi.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, üretkenlik konusunda işçi ve işveren güveni arasında bir köprü kurmanın en önemli şeylerden biri olduğunu söyledi. Microsoft, işyeri gözetim araçlarının ise sorunu çözmek için uygun bir yol olmadığını düşünüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam