ABD'den flaş açıklama! Türk pilotların F-35 avcı uçağı eğitimi sonlandırıldı

ABD'den flaş açıklama! Türk pilotların F-35 avcı uçağı eğitimi sonlandırıldı

Pentagon'dan yapılan açıklamada Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığı bildirdi.Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Reuters’a, “Türk pilotların ABD’deki F-35...

Pentagon'dan yapılan açıklamada Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığı bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Reuters’a, “Türk pilotların ABD’deki F-35 avcı uçağı eğitiminin sonlandırıldığını” açıkladı. Andrews, “Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar” dedi. F-35 programında dört pilot, iki eğitmen ve ayrıca eğitim alan yaklaşık 20 bakım personeli bulunuyordu.

Pentagon Sözcüsü, “Türk politikasında bir değişiklik olmaksızın, F-35 programına katılımlarını düşürmek için müttefikimiz Türkiye’yle yakın çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD, daha önce halen eğitim gören pilotlardan 31 Temmuz’da ABD’yi terk etmeleri isteneceğini ve Türkiye’nin F-35 tedarik programından çıkarılacağını açıklamıştı. Ancak 31 Temmuz’u bile beklemeden program sonlandırıldı.

Washington yönetimi, S-400’ler ile F-35 yeni nesil savaş uçaklarını birbirine rakip askeri sistemler olarak kabul ediyor ve bir ülkenin bu iki teçhizata birden sahip olmasının F-35 programını riske atacağını savunuyor.

Reuters haber ajansının geçtiğimiz hafta ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Ankara’nın Rusya’dan almak üzere anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemi konusunda geri adım atmadığı, bunun üzerine ABD’nin de yeni pilot eğitimlerini durdurmaya gideceği ifade edilmişti.