Perinçek: Ben Öcalan'ı teslim almaya gitmiştim

Perinçek: Ben Öcalan'ı teslim almaya gitmiştim

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi Erdal Aksünger ve Gazeteci Necdet Saraç arasında

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi Erdal Aksünger ve Gazeteci Necdet Saraç arasında sert bir tartışma yaşandı.

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında TSK'nın Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD ve Rusya ile varılan mutabakatlar tartışıldı.

Programda, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP PM üyesi Erdal Aksünger ve Gazeteci Necdet Saraç arasında sert bir tartışma yaşandı.

NECDET SARAÇ'TAN PERİNÇEK'E: APO'DAN GÜL ALAN SİZSİNİZ

Perinçek'in "Ortadoğu bataklığına battılar' diyor CHP sözleri" sonrası Necdet Saraç, "Bataklık değil mi burası?" diyerek tepki gösterdi. Daha sonra Perinçek'in "Sizin PKK'nız battı, HDP'niz battı" sözlerine Necdet Saraç sert tepki göstererek, Perinçek'e terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeyi hatırlattı.

Saraç konuşmasında, "Apo ile resim çektiren sizsiniz! Bizi PKK'lı ilan etmeyin. Bakın Apo'dan gül alan sizsiniz, PKK ile resim çektiren sizsiniz. Şimdi dönmüşsünüz bizi PKK'lı ilan ediyorsunuz. Önce resminize bakın, önce aynaya bakın. Apo'dan gülü ben almadım. PKK'lıları selamlayan ben değilim" dedi.

'BEN ONU TESLİM ALMAYA GİTMİŞTİM'

Bu ifadelerin ardından Perinçek, “Ben onu teslim almaya gittim” ifadesini kullandı.

"TERBİYESİZLİK ETME"

Programda daha sonra ise Doğu Perinçek'in Saraç ve Aksünger'e yönelik "Siz bugün Amerika'nın piyonlarısınız" sözleri sonrası ortam gerildi.

Yaşanan tartışmada taraflar birbirlerine şunları söyledi:

Necdet Saraç: Bu saygısızlıktır, seviyesizliktir.

Erdal Aksünger: Sen gidip oraya yalakalık yapıyorsun Amerika'ya oraya buraya...

Doğu Perinçek: Terbiyesizlik etme.

Erdal Aksünger: Sen terbiyesizlik etme. Bana yalaka diyemezsin.

Doğu Perinçek: Ben yalaka demedim. Terbiyesizlik yapıyorsun.

Erdal Aksünger: Sen terbiyesizlik yapıyorsun. Yalakalık ne demek? Nerede Amerikan yalakalığı yaptığımızı gördün?

Doğu Perinçek: Siz ezildiniz bittiniz...

Erdal Aksünger: Bir tane örnek göstersene Amerikan yalakalığına... Amerika'yı en eleştiren adamlardan birisi olarak bana yalaka kimse diyemez...

AHMET HAKAN TARTIŞMAYA MÜDAHALE ETTİ

Tarafsız Bölge programının sunucusu Ahmet Hakan, Erdal Aksünger'in yanına kadar gelerek yaşanan tartışmaya müdahale etti.

NE DEMİŞTİ?

Perinçek geçen günlerde 23 Eylül’de Independent Türkçe’ye verdiği söyleşide Öcalan ziyaretiyle ilgili olarak şunları söylemişti:

Ben gazeteciydim. Gazeteci olarak görüştüm. Başka misyonla görüşenler vardı. Cengiz Çandar, Hasan Cemal, Mehmet Ali Birand gibi. Bunlar doğrudan doğruya bizi Turgut Özal gönderdi diye söylüyorlardı.

Perinçek, “Birbirinize çiçek vermeniz de gazetecilik faaliyeti içinde miydi?” sorusunu da şöyle yanıtlamıştı:

Çiçeği kim verdi? Öcalan verdi. Size çiçek uzatan birine ne yapabilirsiniz. Trump da bana çiçek verebilirdi. Nazik bir insan düşmanın da olsa nezaketle cevap verirsiniz.