Perinçek'ten Erdoğan’a Suriye çağrısı: Çözüm Vatan Partisi'nin çözümü

Perinçek'ten Erdoğan’a Suriye çağrısı: Çözüm Vatan Partisi'nin çözümü

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İran ve Rusya liderlerinin katıldığı Astana Üçlü Zirvesi’ni değerlendirdi.

Suriye ile anlaşmanın Türkiye'nin işini kolaylaştıracağını belirten Perinçek, "Ben buradaki inadı anlamıyorum. ABD, Yunanistan, İsrail bizi iki cephede savaş durumunda bırakırsa ne olacak?" dedi.

Perinçek, Ulusal Kanal’da yayınlanan Çıkış Yolu programında Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin katıldığı zirve ilgili

"Bu üç liderin bir araya gelmesi bile çok önemli. Yükselen Asya'yı gösteriyor. Astana vurguları üçünde de vardı. Çin ve Hindistan yoktu lakin Asya'nın 6 büyüğünden üçü bir araya gelmiş oldu" değerlendirmesinde bulundu.

“Koridor siyasetiyle yapıcı tavır içinde değil. Erdoğan '30 km aşağıda olsun.' diyor. Yine Türkiye'nin dibinde. Ve 1 milyon Suriyeliyi Türkiye'den kaldırıp Suriye'ye götürüyorsunuz. Cumhurbaşkanımıza buradan sesleniyorum. Bu çözüm mü?” diye soran Doğu Perinçek şunları anlattı:

“Çözüm Vatan Partisi'nin çözümü. Suriye ile anlaşacağız. Rusya ve İran'la beraber terör örgütlerini temizleyeceğiz.”

Suriye için anayasa çalışmalarına tepki gösteren Perinçek "Bırakın Suriye kendi anayasasını yapsın. Suriye'nin anayasasını Türkiye, Rusya, İran yapmamalı. Suriye'nin anayasasını onaylamaya kimsenin hakkı yok. Bizim anayasamızı başkası onaylayabilir mi?" diye sordu.

Bugün Suriye'nin kuzeyinde PKK'ya yönelik planların bitirmeye yönelik olmadığını söyleyen Perinçek şöyle devam etti:

"PKK'yı bitirecek plan Vatan Partisi'nin planı. Suriye ile anlaşmadan PKK bitirilemez. Suriye hükümeti bize hemen yarın gelin diyor; 'Şam'da sorunu çözmeye yönelik esaslı bir buluşma yapalım.' Ama Türkiye, buna karşı Türkiye'nin yapacağı çok basit. Ben buradaki inadı anlamıyorum. ABD, Yunanistan, İsrail bizi iki cephede savaş durumunda bırakırsa ne olacak? Türkiye'nin, Ege ve Akdeniz cephesi olduğunu unutmayalım. ABD o savaş için yığınağını yaptı. Ege ve Akdeniz'de ABD, Yunanistan, İsrail ortaklığı başladı. Bizim askeri gücümüze karşı hareketler bizi zor durumda bırakır ve çift cephede savaş meydana gelir. İsrail, Türkiye'yi baş düşman olarak görüyor. Suriye ile işbirliği demek Rusya'nın İran'ın işbirliğini almak demektir. Ve ABD Erdoğan'ı devirme planı yapıyor, bunu unutmayalım. Doğu Akdeniz ve Ege'deki bir başarısızlık büyük sorunlar yaratır."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika