Pervin Buldan: Seçim barajının 7’ye indirilmesini isteyen küçük ortak da doların altında kaldı

Pervin Buldan: Seçim barajının 7’ye indirilmesini isteyen küçük ortak da doların altında kaldı

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Pervin Buldan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bu hafta 25 Kasım dolayısıyla kadın grubumuzu topladık. Bundan yıllar önce 3 kız kardeş, Mirabel kız kardeşler yaşadıkları ülkedeki diktatörlük rejimine karşı bir direniş mücadelesi başlattılar. Onların mirasını devralan bir kadınlar her türlü zorluğa ve bedele rağmen kadın mücadelesinin bayrağını taşımaya devam ediyoruz.

 

1 yılda 466 kadın erkek şiddetiyle katledildi. Bizim için tek bir kadının yitirilmiş olması aynı anlamdadır. Her bir kadının katledilmesine karşı duyduğumuz öfke aynıdır. Kaybedilen her bir kdın tüketilmiş bir toplumdur. Kadınlar katledilirken AKP iktidarının yaptığı şey erkek çoğunluğundaki Danıştay ile İstanbul Sözleşmesinden çıktılar. İstanbul Sözleşmesine sahip çıkan kadınları sapkın olarak nitelediler. Başak Cengiz’e kılıç çeken el ile kadına sapkın diyenler aynıdır. Canını savunan kadını cezalandıran yargı ile karşı karşı karşıyayız.

 

Erdoğan konuşmasa dolar yükselmeyecek. Konuştukça doları arttıran tek adam yönetimi varken dış güçlere gerek yok. 12’yi de geçen dolar kurunu ben size söyleyeyim. Bu AKP’nin ilk seçimlerde alacağı oy oranıdır. Seçim barajının 7’ye indirilmesini isteyen küçük ortak da doların altında kaldı.

Ayrıntılar birazdan...

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika