Pfizer Covid testi yapabilen uygulamayı neden aldı?

Pfizer Covid testi yapabilen uygulamayı neden aldı?

BionTech aşısının arkasındaki şirket olan Pfizer, öksürme şeklini analiz ederek Covid testi yapabilen ResApp uygulamasını 120 milyon dolara satın aldı.

Hatırlarsanız nisan ayında, ResApp Health Limited adlı bir şirketin sadece öksürük şeklini analiz ederek covid olup olmadığınız söyleyebilen bir uygulama geliştirdiği haberini sizinle paylaşmıştık. ResApp adını taşıyan bu uygulama o dönemde test aşamasına yeni geçmişti ama ResApp Health Limited, bu uygulamanın çok yakında kullanıma hazır olacağı konusunda emin görünüyordu. Uygulama, şirketin bu güvenini boşa çıkarmadı. Ülkemizde de uygulanan BionTech aşısının da arkasındaki şirket olan dev ilaç firması Pfizer, ResApp’i ve onu geliştiren şirketi satın almak için 120 milyon dolar ödedi.

Pfizer’ın bu uygulama için böylesine yüksek bir rakam ödemesi sürpriz değil. Çünkü daha önce sözünü ettiğimiz test süreci, uygulamanın beklenenin bile üstünde bir isabet oranıyla covid vakalarını tespit edebildiğini gösterdi. Covid pozitif olan kişilerin uygulamayı kullanarak yaptığı covid testlerinin yüzde 92’si pozitif çıktı, yani doğru sonuç verdi. Totalde uygulamanın doğruluk oranı ise yüzde 80 ki bu mevcut covid testi yöntemlerinden çok da farklı değil.

covid

ResApp Health Limited adlı Avustralya merkezli şirket tarafından geliştirilen ResApp adlı uygulama, covid vakalarını tespit etmek için öksürük şekillerini tarıyor ve makine öğrenme teknolojisi sayesinde bu şekiller arasındaki benzerlikleri analiz ederek hangi hastaların covid olduğunu tespit ediyor. Test yaptırmak isteyen kişilerin tek yapması gereken, telefonu tarafından duyulacak şekilde öksürmek oluyor. ResApp öksürüğü analiz ederek hastaya covid olup olmadığını söylüyor.

ResApp uygulamasının çıkışıyla birlikte PCR testleri ve covid olup olmadığını öğrenmek için saatlerce beklemek tarihe karışacak gibi duruyor. Özellikle kalabalık ofisler gibi covid testi yaptırmanın sık sık gerektiği yerler için bu uygulama büyük kolaylık sağlayabilir.

PlayStation 5 oyunları PC’ye gelmeye devam ediyor

Teknoloji