Pınar Gültekin davasında karar: Cemal Avcı'ya 'haksız tahrik' indirimi uygulandı

Pınar Gültekin davasında karar: Cemal Avcı'ya 'haksız tahrik' indirimi uygulandı

Pınar Gültekin'i öldüren Cemal Metin Avcı ile kardeşi, annesi, babası, boşandığı eşi ve ortağı hakim karşısına çıktı.

13'üncü duruşma Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada karar açıklandı. Mahkeme Cemal Metin Avcı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verdi. Avcı'ya verilen müebbet hapis cezası haksız tahrik indirimi ile 23 yıla indi.

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i (27) boğduktan sonra varile koyup, yakan Cemal Metin Avcı (32) ile suç delillerini gizleyerek yok ettikleri öne sürülen kardeşi Mertcan Avcı (26), annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın yargılandığı davanın 13'üncü duruşması, Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkemede savunma yapan Avcı "Ben keşifte 165 kiloluk varili sadece çekmedim hatta havaya da kaldırdım manipülasyon yapılıyor. Bir karıncayı bile incitmeyecek ben anlık ağır tahrik altında istemeden öldürdüm Pınar'ı. Pınar namusumu kirletti. Hiç bir gözaltı kararı bile olmadan suçumu itiraf ettim. Ben canavarca hisle hareket etmedim. B konuda benim vicdanım rahat mahkeme heyetinin de olsun. Ben canavar değilim. Benim vicdanım rahat hakim bey" dedi.


Avcı'nın avukatı da "Müvekkil, canavarca hisle hareket etse başka türlü öldürürdü ellerini bağlayarak vs şekilde öldürürdü ama müvekkil, maktül hiç hareket etmediğini anlayınca gidip benzin alıp yakmıştır, amacı suç delillerini gizlemektir. Adalet tecelli etsin deniyor ama müvekkilim itiraf edip cesedin yerini gösterdiği için bu aşamaya gelinmiştir yoksa maktulün cesedinin bulunması mümkün değildi" Müvekkil durup dururken gideyim şu Pınar’ı öldüreyim dememiştir." ifadelerini kullandı.

DAVADA KARAR ÇIKTI
Pınar Gültekin'i boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın, 'canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme' suçundan yargılandığı davada karar çıktı.


HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANDI
Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime giderek 23 yıl hapis, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatine karar verdi.

GÜLTEKİN'İN ANNE VE BABASINDAN İSYAN
Pınar Gültekin'in babası Sıddık Gültekin "Ben buradan tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Yarın benim hesabımı kim verecek? 2 senedir boşuna gittik geldik." dedi ve annesi Şefika Gültekin de "Hak, hukuk, adalet bu değil. Benim kızımı diri diri yaktılar" diyerek karara tepki gösterdi.


NE OLMUŞTU?
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020 tarihinde kaybolmuş, beş gün sonra, 21 Temmuz günü de Gültekin'in cesedi ormanlık bir alanda bulunmuştu.
Cinayetle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında güvenlik kameralarından teşhis edilen şüpheli Cemal Metin Avcı, "canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürmek" suçlamasıyla tutuklandı. Avcı, 27 yaşındaki Gültekin'i boğarak öldürdüğünü, cesedini varile koyup yaktığını ve üzerine beton döktüğünü itiraf etti. Olayla ilgili olarak Adli Tıp tarafından hazırlanan raporda ise Pınar Gültekin'in canlı bir şekilde yakıldığı ortaya çıktı. Raporda, "Mevcut verilerle kişinin hayattayken yangına maruz kaldığının kabulü gerektiği oybirliğiyle mütalaa olunur" ifadelerine yer verildi.


Bir önceki duruşmada savcılık da esastan mütaalasını açıkladı. Savcılık, tutuklu bulunan sanığın "canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme", tutuksuz yargılanan kardeşi Mert Avcı'nın ise "canavarca hisle ve eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep ettii. Anne A. Avcı, baba S. Avcı, sanık Cemal Metin Avcı'nın eski eşi E.K. ve iş ortağı Ş.G.O. hakkında da "suç delillerini gizleme, yok etme ve değiştirme” suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Kadın örgütleri de karar çıkması beklenen duruşmaya çağrı yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, saat 10’da Muğla Adliyesi’nde olacaklarını belirterek “Pınar Gültekin İçin Adalet İstiyoruz” demişti.

Yargı