Piyasalarda ‘Fed’ etkisi: Dolar tırmanışa geçti

Piyasalarda ‘Fed’ etkisi: Dolar tırmanışa geçti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararına odaklanan dolar/TL, beklendiği gibi faizlerin değiştirilmemesiyle birlikte 8.50 seviyelerinden 8.60’ın üzerine çıktı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iki gündür devam eden Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının ardından faizleri sabit bıraktı ve varlık alım programını da değiştirmedi. Karar öncesinde 8.50 düzeyinde hareket eden dolar/TL, 8.60’ın üzerine tırmandı. Euro/TL ise 10.31’den 10.40 sınırına kadar dayandı.

ABD DOLARI DEĞER KAZANIYOR

Karar sonrası ABD Doları, küresel piyasalarda değer kazanırken Dolar Endeksi, 91 seviyesine yaklaştı. Dolar Endeksi, haziran ayının ilk haftasında 90 seviyesinin altını görmüştü. Fed’in faiz kararının ardından Powell’ın yapacağı basın toplantısında tapering (varlık alım programında indirim) mesajları takip edilecek.

FED’İN 2021-2022 FAİZ ÖNGÖRÜSÜ DE SABİT

Fed’in açıkladığı Ekonomik Projeksiyon Raporu’na göre, bu yıl ve gelecek yıl için faiz tahminleri bir önceki raporda olduğu gibi yüzde 0.1 seviyesinde kaldı. Fed yetkilileri 2023 sonu için faiz tahminini yüzde 0.1’den yüzde 0.6’ya yükseltti. Fed yetkililerinin uzun dönem faiz tahmini yüzde 2.5 seviyesinde bulunuyor.

Fed, faizleri değiştirmedi ve politika faizini yüzde 0 – 0,25 aralığında sabit tuttu

TIKLAYIN – Fed faiz kararını açıkladı

Piyasalarda ‘Fed’ etkisi: Dolar tırmanışa geçti