Polis bariyerini aşan kalabalık tekbir ve salavatlar eşliğinde Ayasofya’ya koştu, sosyal mesafe hiçe sayıldı

Çemberlitaş yönünde bariyerleri aşan kalabalık koşarak Ayasofya'ya ilerliyor.  

 

Bugün kılınacak cuma namazı ile ibadete açılacak Ayasofya’nın çevresinde dün akşam saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alındı. Saat 10.00’dan itibaren güvenlik noktalarından geçirilerek alana alınacak katılımcılar, bariyerleri aşarak Ayasofya’ya doğru koştu, sosyal mesafe hiçe sayıldı.
Sabahın erken saatlerinde yüzlerce kişi bir araya gelerek tekbir ve salavatlar eşliğinde Beyazıt’tan Ayasofya’ya doğru yürüyüşe geçti.

Ayasofya’ya girmek isteyen vatandaşlar güvenlik kontrol noktalarında yoğunluk oluşturmaya başladı. İlerleyen saatlerde bariyer önündeki kalabalık arttı. Çemberlitaş yönünde bariyerleri aşan kalabalık koşarak Ayasofya’ya ilerliyor.

 

 

Ayasofya’nın, yeni “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi” adını taşıyan tabelası dün partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya’nın iç kısmında 500 davetli namaz kılacak, cuma namazını kılmak isteyenler dışarıdaki alanlarda olacak.

İstanbul’un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453’ten 1934’te alınan kararla müze oluncaya dek cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak hizmet veren Ayasofya, Türkiye’de yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapılar arasında bulunurken UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alıyor. 

 

Camideki din hizmetleri, Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülecek. Restorasyon, konservasyon ve koruma faaliyetlerini ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine getirecek. Camiyi yerli ve yabancı turistler ücretsiz ziyaret edebilecek.

Zemini halı ile kaplanan camide namaz esnasında perdeleme sistemiyle resim, tasvir ve mozaikler kapanacak, namazdan sonra tekrar açılacak.

Etiketler :