Polis gözaltına aldığı gazetecinin annesinin başına silah dayadı!

Polis gözaltına aldığı gazetecinin annesinin başına silah dayadı!

Bu sabah gazetecilere yönelik polis operasyonu ile başladı. BirGün Gazetesi İdari Sorumlusu Mahir Kanaat, Diken internet sitesi editörü Tunca Öğreten ve Dihaber editörü Ömer Çelik ile muhabir Metin Yoksu gözaltına alındı. Dihaber...

Bu sabah gazetecilere yönelik polis operasyonu ile başladı. BirGün Gazetesi İdari Sorumlusu Mahir Kanaat, Diken internet sitesi editörü Tunca Öğreten ve Dihaber editörü Ömer Çelik ile muhabir Metin Yoksu gözaltına alındı. Dihaber muhabiri Metin Yoksu ve Diyarbakır Büro Şefi Ömer Çelik de eş zamanlı baskınlarla gözaltına alındı.

GEREKÇE: TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ

tuncaogretendetay.jpg

Tunca Öğreten’in evi gece 3 sıralarında basılırken polisin 3 saat boyunca arama yaptığı, gazeteciyi “terör örgütüne üyelik'' gerekçesiyle gözaltına aldığı belirtildi. Öğreten’in 5 gün boyunca avukatıyla görüştürülmeyeceği belirtildi.

'ERMENİ P.Çİ HADİ HABER YAZ'

Gazeteci Ömer Çelik'in, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki evine gece 04.00 sıralarında özel harekat polisleri tarafından baskın düzenlendi. Dihaber'in haberine göre, ailenin kapıyı açması ile birlikte Çelik'in annesini ve eşini yere yatırdı. Ömer Çelik'i ise önce salona, ardından da evin balkonuna götürerek yarım saat boyunca darp, hakaret ve küfüre maruz kaldığı belirtildi. Çelik'i darp eden polisler sık sık, "Sen haber yazıyorsun ha! Hadi şimdi de yaz. Siz Ermeni p.çsiniz. Hadi şimdi de haber yaz" deyip, küfretti. Bir ara Çelik'i banyoya götüren polisler, burada da eşi ve annesinin yanında darp etti. 

'SEN NİYE OĞLUNU GAZETECİ YAPTIN'

Anne Çelik'in başına silah doğrultan bir polis ise "Sen niye oğlunu gazeteci yaptın? Niye izin verdin?" diye hakaret etti. Polisler Çelik'i kelepçeleyerek, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Evdeki herkesin cep telefonuna, kitap ve flash belleklere el koyan polisler, evden ayrıldı. Dosyada gizlilik kararı olduğu öğrenildi.

YOLCULUK İMTİYAZ SAHİBİ DE GÖZALTINDA

Gazete Yolculuk yazı işleri müdürü ve imtiyaz sahibi Eray Saygın, bu sabah evini basan polisler tarafından gözaltına alındı. Sargın’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde olduğu belirtiliyor.

TGS’DEN TEPKİ

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) gözaltılarla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı:

“Bir sabaha daha operasyon haberi ile uyandık. Hedef yine gazetecilerdi. Üyelerimiz Tunca Öğreten ve Ömer Çelik’in de aralarında bulunduğu gazeteciler gözaltına alındı. Gazetecilerin neden gözaltına alındığına dair bir açıklama yapılmadı.

“Gerçekleri gizlemek için gazetecileri hedef alan bir anlayışı kabul etmiyoruz. Gazetecilerin yaptığı şey gerçekleri halka ulaştırmaktır. Bu yüzden bir kez daha ''gazetecilik suç değildir’ diyoruz.

“Gözaltındaki ve tutuklu tüm gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv