Polonya Başbakanı Morawiecki: Doğalgaz konusunda Rusya uyuşturucu satıcısı gibi davrandı

Polonya Başbakanı Morawiecki: Doğalgaz konusunda Rusya uyuşturucu satıcısı gibi davrandı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya'nın doğalgaz konusunda "uyuşturucu satıcısı" gibi davrandığını söyledi.

Başbakan Morawiecki, CNBC'e verdiği röportajda Rusya'yı ve Almanya'yı eleştirdi. Morawiecki, Avrupa ülkelerinin Rus gazına olan bağımlılığının nedeninin Berlin olduğunu söyleyerek "Gaz yokluğu, aşırı pahalı doğalgaz ve elektrik fiyatları Almanya ve Rusya arasında imzalanan anlaşmanın 'gerçek' bedeli. Avrupa'nın enerji problemi Almanya'nın liderliğinde yönetilen çok yanlış bir politikanın sonucu" dedi.

Başbakan, Rus gazına AB genelinde tavan fiyat uygulanması gerektiğini belirtti. Morawiecki, tavan fiyat konusundaki tutumu nedeniyle de Almanya'yı eleştirerek "Şu an yaşandığı gibi, Avrupa'nın en güçlü ve zengin ülkesi her kararı engelleyemez" ifadelerini kullandı.

Polonya Başbakanı, "Rusya'dan gelen doğalgazın çok ucuz olması gerekiyordu. Ama Rus gazının asıl bedeli Ukrayna'da çocukların, kadınların ve askerlerin kanıyla ödeniyor" diye konuştu. 

Berlin ve Varşova arasında son dönemlerde tansiyon yükseliyor. Almanya, Polonya Cumhurbaşkanı Duda'yı 'otoriter' yönetimi nedeniyle sıklıkla eleştirirken; Polonya, geçen ay, 2. Dünya Savaşı'nda ülkesinin Nazi Almanyası tarafından işgali gerekçesiyle savaş tazminatı talep etmişti.