Polonyalı asker itiraf etti: "Sınırda 240 göçmen öldürüldü!"

Polonyalı asker itiraf etti: "Sınırda 240 göçmen öldürüldü!"

Belarus, Polonya sınırındaki göçmen krizi sırasında Belarus’a kaçan Polonya askeri Emil Çeçko, 240 göçmenin öldürüldüğünü iddia etti.

Göçmenlerin Avrupa ülkelerine geçmek amacıyla Belarus’un Polonya sınırına akın etmesi sonucu başlayan krize yönelik Belarus'un açtığı soruşturma sürüyor. Sınırda yaşanan gerilim esnasında Polonya sınır muhafızı olarak görev yapan ve 16 Aralık’ta, ‘sınırdaki göçmenlere yönelik sert müdahalelerine dahil olmak istemediğini’ belirterek Belarus’a kaçan Emil Çeçko, Belarus Soruşturma Komitesi’nin göçmenlerle ilgili başlattığı soruşturmaya yönelik ifadede bulundu. 

240 MÜLTECİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİA EDİLDİ

Belarus Soruşturma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Polonyalı asker Emil Çeçko’ya yönelik, “Ceza davasıyla ilgili soruşturma sırasında Emil Çeçko, 8 Haziran 2021’den bu yana Polonya’nın Semyanovka yerleşim yeri yakınında ve Belarus sınırı boyunca diğer Polonyalı askerlerle birlikte organize cinayetlerde yer aldığını söyledi. Bu askerin sözlerine göre sınırda 240’tan fazla kişi öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

Çeçko’nun ifadesinde öldürülen göçmenlerin ormanlık alanda hazırlanan kuyulara gömüldüğü iddialarına da yer verilerek, “Bu askere göre göçmenlerin cansız bedenleri Polonya güvenlik güçleri tarafından ormanlık alanda özel olarak hazırlanmış çukurlara toplu halde gömüldü. Ayrıca meslektaşları ona, infazlara katılımlarından bahsetti” denildi.

Soruşturmanın detayları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı üzerinden gerekli tarafların bilgilendirildiği ifade edilerek, “Alınan bilgilere dayanılarak objektif delillerin oluşturulması için Belarus Dışişleri Bakanlığının diplomatik kanallar üzerinden olayla ilgili uluslararası kuruluşlara, Orta Doğu ülkeleri ve Afganistan’daki yetkili organlara bilgilendirilmesi talebinde bulunulmuştur. Belarus Soruşturma Komitesi, Almanya ve Batı Avrupa’ya giden vatandaşların kaybolmasıyla ilgili bilgi toplama girişimi başlatmıştır” bilgisine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya