Prof. Aktan okuluna veda etti: Dönmeyi özlemle bekleyeceğim

Prof. Aktan okuluna veda etti: Dönmeyi özlemle bekleyeceğim

Prof. Aktan okuluna veda etti: Dönmeyi özlem... Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki görevinden ihraç edilen Prof. Dr. Özdemir Aktan için İstanbul Tabip Odası tarafından Marmara Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki odasında...

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki görevinden ihraç edilen Prof. Dr. Özdemir Aktan için İstanbul Tabip Odası tarafından Marmara Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki odasında veda töreni ve hastane önünde basın açıklaması yapıldı. 

"BİR GERİ DÖNÜŞÜ DE ÖZLEMLE BEKLEYECEĞİM"
Prof. Dr. Özdemir Aktan, ilk olarak hastanede bulunan odasında kendisini uğurlamaya gelen arkadaşları ve İstanbul Tabip Odası üyelerine kısa bir veda konuşması yaparak, 1988 yılından beri görev yaptığı üniversiteden ayrılmak zorunda kaldığını, öğrencilerini, asistanları ve birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarını çok özleyeceğini belirtti. Aktan, "Bir geri dönüşü de özlemle bekleyeceğim. Bir geri dönüş için gayret sarf edeceğim. Bu bir geçici ayrılık olarak alıyorum ben" şeklinde konuştu. 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ 
Polis basın açıklaması öncesinde hastanede güvenlik önlemleri aldı. 

Grup Prof. Dr. Özdemir Aktan'ın hastanenin Genel Cerrahi bölümünde bulunan odasında kısa bir veda töreni yapıldı. 
Ardından Aktan ile beraber İstanbul Tabip Odası üyeleri hastane önüne gelerek kısa bir basın açıklaması yaptı. 
Grup ellerinde "Özdemir Aktan onurumuzdur", "Hocama dokunma" yazlı dövizler taşıdı. 

BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU
Grup adına basın açıklamasını yapan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi İncilay Erdoğan, "Prof. Dr. Özdemir Aktan ve kürsülerinden, hastanelerinden, ameliyathanelerinden, polikliniklerinden uzaklaştırılan bütün dostlarımızla yan yana, omuz omuza olmak, sadece burada değil ülkemizin her bir yanında üniversitenin ayaklar altına alınıp çiğnenen onuruna sahip çıkmak; Kamu kurumlarında gerçekleştirilen haksız, hukuksuz tasfiyelere, İstibdat heveslilerine hayır demek için buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Bilinmelidir ki, Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Tabip Odası, hiçbir soruşturmaya ya da mahkeme kararına dayanmadan OHAL Kararnameleri üzerinden yapılan ihraçların bu ülkeye yakışmadığını hatırlatmaya; başta hocamız Prof.Dr. Özdemir Aktan olmak üzere iyi ve onurlu hekimliği temsil eden meslektaşlarımız ve akademinin yüz akı tüm dostlarımız geri dönünceye kadar demokrasiyi, hukuku ve adaleti herkes için savunmaya kararlıdır" dedi.

GÖKYÜZÜNE BALON SALDILAR
Basın açıklamasının ardından Prof. Dr. Aktan ve İstanbul Tabip Odası üyeleri üzerinde "Hekimlik ihraç edilemez" yazılı pankartın bağlı olduğu balonları  gökyüzüne bıraktı.

"NEREDEYSE BU ÜLKENİN TAMAMINI DEPRESYONDA GÖRÜYORUM"
Basın açıklamasının ardından konuşan Prof. Dr. Özdemir Aktan ise, "Bu ülke çok daha iyisini hak ediyor. Bunu bir bitmiş olay olarak görmek doğru değil. Niçin ihraç edildiğimi bilmiyorum. Gözüken tek şey bir belgeye imza atmış olmaktan kaynaklanıyor. Bu belge net bir belge, bir barış istiyor, insan haklarına saygı istiyor, demokrasi, özgürlük istiyor. Bir hekim olarak savaşa karşı çıkmak zaten boynumuzun borcu. Bu nedenle de bundan sonra da eğer barış savunmak gerekiyorsa, özgürlük ve insan haklarını savunmak gerekiyorsa, aynı şeyde mutlaka devam edeceği. Ancak bu süreç şöyle bir endişe getiriyor; insan gücümüzü kaybediyoruz. İnsanlar kolay yetişmiyor. Bu dönemde maalesef akademiden binlerce insan ihraç edildi ve bunlar hakkında bir soruşturma yok, bir suçlama yok. Niçin ihraç edildikleri de belli değil aynı benim olduğum gibi. Bir ülkenin en büyük değeri yetişmiş insan kaynağıdır. Şu anda gözüken o ki Türkiye'de biz insan kaynaklarımızı yok ediyoruz ve bunları yerine getirmek çok kolay değil. Bu nedenle gelecekle ilgili bir endişe duyuyorum elbette. Bu tür uygulamalar bu ülkenin moralini bozuyor, motivasyonunu bozuyor. En azından ben bir hekim olarak etrafıma baktığım zaman neredeyse bu ülkenin tamamını depresyonda görüyorum. İnsanlar gelecekle ilgili iyi düşünceler maalesef besleyemiyor. Bu bir ülkenin geleceği için de çok kötü. Bunun bir an önce değişmesini bekliyorum. Bu ülkenin yeniden demokrasiyle tanışmasını istiyorum. Bu ülkede özgürlüklerin rahatça ifade edildiği bir ortam istiyorum" dedi.

"Prof. Aktan okuluna veda etti: Dönmeyi özlemle bekleyeceğim" haberi, 21 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 21 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Prof. Aktan okuluna veda etti: Dönmeyi özlemle bekleyeceğim haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Prof. Aktan okuluna veda etti: Dönmeyi özlemle bekleyeceğim 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 22 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 10:33 İstanbul için son seçim anketi: Fark 1'in altında
 2. 10:26 Özgür Özel: Lütfü Savaş CHP’nin gösterebileceği en iyi aday
 3. 10:21 Rusya'nın 16 bin askerinin öldüğünü yazan blogger intihar etti
 4. 10:17 CHP sahaya iniyor: Öncelik başa baş yerler
 5. 09:52 AK Parti'den istifa edip CHP'ye katıldı: Listede ilk sırada
 6. 09:49 Vedat Milor’dan Galatasaray itirafı: Binlerce beğeni aldı
 7. 09:45 Faiz kararı bugün açıklanacak: Gözler Merkez Bankası'nda
 8. 09:45 Şampiyonlar Ligi’nde Gecenin Sürprizleri!
 9. 09:40 Sürücülerin Yüzünü Güldüren Haber: Akaryakıt Fiyatlarında İndirim Var!
 10. 09:37 Ünlü oyuncu mesleğini de değiştirdi: Yeni işinde paraya para demiyor
 11. 09:32 Gazze’ye İngiltere’den Havada İnsani Yardım
 12. 09:31 Lando Norris umutlu: Doğru yönde ilerliyoruz
 13. 09:25 Polat Çifti ve komşu gerilimi: "Seni öldüreceğiz, yaşatmayacağız"
 14. 09:20 Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldüren katilin avukatı, ‘dolandırıcılık’ suçundan tutuklandı
 15. 09:13 Erdoğan’ı yolsuzlukla suçlayan Ali Yeşildağ’ın Türkiye’ye iadesine onay
 16. 09:10 PÖH ekipleri devreye girdi: 7 yaşındaki oğlunu 12 saat boyunca rehin aldı, polisle çatıştı
 17. 09:04 Ayşenur Arslan: İmamoğlu mu diyeceksiniz yoksa Sisi mi?
 18. 08:56 Önce sınav yaptı sonra kadroyu iptal etti
 19. 08:52 Diyanet’ten otelde ‘sır’ toplantı
 20. 08:46 İkinci gizli tanıktan kritik ifadeler: Emniyet müdürleri mafyayla mekanlara çöktü
Gündem Haberleri