Prof. Dr. Cemal Dinçer: "Karadeniz'in önemli pelajik balıkları azalıyor"

Prof. Dr. Cemal Dinçer: "Karadeniz'in önemli pelajik balıkları azalıyor"

Prof. Dr. Cemal Dinçer: "Karadeniz'in mühim pelajik balıkları azalıyor"TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cemal Dinçer, Karadeniz'de pelajik balıkların ve balık stoklarının giderek azaldığını söylemiş oldu.

Prof. Dr. Cemal Dinçer: "Karadeniz'in mühim pelajik balıkları azalıyor"

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cemal Dinçer, Karadeniz'de pelajik balıkların ve balık stoklarının giderek azaldığını söylemiş oldu.

Sezon başlangıcında palamut avı nispeten iyi sadece istenilen bollukta olmadığını kaydeden Dinçer, sürdürülebilir avcılığın önemine dikkat çekerek uyarılarda bulunmuş oldu.

Sezon süresince balıkların avlanabilir ve tüketilir olması gerektiğine vurgu icra eden Dinçer, ""Palamut ilk başlangıçta nispeten iyiydi. Av sezonunda palamutun da birkaç ay aynı şekilde tirsinin kısaca pelajik balıklarımızın üç dört ay sürdürülebilir ve benzeşik bir dağılım göstermesi beklenir. Bir bakıyorsunuz ki bir yerde bulmuşlar balığı avlamışlar bir hafta tirsiden palamuttan geçilmiyor. Geçilmiyor da bizlere çiftini 60-100 TL'den verdiniz. Bir hafta geldi daha oldukça tutuldu bu kez 30 TL'ye düştü. Bunda da maalesef istenilen bir bolluk yoktur. Bir anlık ortaya çıkan balık esasen uzun süre muhafaza edilemediğinden bir kısmını donduruculara koydular bir çoğunu da piyasaya arz etmek zorunda kalındığından mecburi olarak bu kez fiyatı düşüyor. Bu anlıktır kısaca sürdürülebilir değildir. Beklenen sürem süresince benzeşik olarak biz bu balıkları avlayabilir tüketebiliyor olmamız lazım. Karadeniz'in mühim pelajik balıklarında bu sürem Zargana da maalesef birkaç kez gözükebildi" dedi.

Karadeniz'deki balık stoklarının giderek azaldığını buna rağmen yetiştiriciliğin arttığını ifade eden Dinçer, "Son iki yılda su ürünleri yasal istatistiklere baktığımızda avcılık üretiminin azaldığı buna rağmen yetiştiricilik üretiminin arttığı, hatta son birkaç yılda da bunu geçme eğiliminde olduğu bir gerçek. Bu da, sanki avcılık önemini yitiriyormuş benzer biçimde bu kez üretime dönelim deniliyor. Burada unutulmaması ihtiyaç duyulan bir şey var; siz yetiştiricilik yaparken bile kullandığınız zemin ana hammaddesi gene avcılıktan elde ettiğimiz deniz balıklarıdır. Özellikle de bunun en kıymetli gıdası da hamsidir. Dolayısıyla bu ikisini özdeş getirmek zorundayız. Avcılık gidiyor vazgeçelim koruması mühim değil iyi mi olsa yetiştiricilik bizlere yeter, dediğiniz anda birkaç yıl sonrasında o da çökecektir. Bu sektörle ilgili olan müteşebbislerin, yöneticilerimizin de dikkatlerini çekmek istiyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.