Prof. Dr. Ercan: Alaşehir'de 6.2 ile 7 büyüklüğünde deprem tahmin ediyoruz

Prof. Dr. Ercan: Alaşehir'de 6.2 ile 7 büyüklüğünde deprem tahmin ediyoruz

JEOFİZİK Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sıvılaşmış ıslak zeminden oluştuğu belirlenen bazı alanlarda atılan temellerin yetersiz bulunduğunu belirterek, "Alaşehir'de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir zelzele tahmin ediyoruz" dedi.

JEOFİZİK Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sıvılaşmış ıslak zeminden oluştuğu belirlenen bazı alanlarda atılan temellerin yetersiz bulunduğunu belirterek, "Alaşehir'de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir zelzele tahmin ediyoruz" dedi.

Manisa'nın Alaşehir Belediyesi tarafınca Şehit Fethi Sekin Gençlik Merkezi'nde 'Deprem, depreme hazırlık ve sonrası' temalı konuşma düzenlendi. Konferansa Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ve vatandaşlar katıldı.

'BAĞLIK ALANLARDA 2-5 METRE ARASINDA ÇÖKMELER YAŞANABİLİR'Konferansta konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Alaşehir'de yapmış olduğu araştırmalarda elde etmiş olduğu bilimsel verileri değerlendirdi. Alaşehir'in Pamukkale- Tepeköy Fayı ile Bozdağ istikametinden gelen bir fay hattının içinde sıkıştığını belirten Prof. Dr. Ercan, "Alaşehir'de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir zelzele tahmin ediyoruz. Özellikle istasyon altı bölgeleri sıvılaşmış ıslak bir zeminden oluşuyor. Ayrıca bu alanlarda 60-80 santimetre içinde atılmış bazı temeller gördüm. Bu bölge için bu temeller yetersiz. Tarım alanlarının bulunmuş olduğu bağlık alanlarda 6.2 - 7 büyüklüğündeki bir depremde 2 ile 5 metre içinde çökmeler yaşanabilir. Ancak depremden korunmanın yolları da var. Zemin etüdü yapılmış, doğru tespit edilmiş ve sağlam meydana getirilen binalar depreme dayanıklı olabilir. Deprem açısından yerleşim alanı olarak, değerlendirirsek, Alaşehir Tren Garı çevresi yer hareketleri davranışı iyi değil, Atatürk Bulvarı Kuzey Batısı, Kayacık Konakları, Toptepe çevresi ve Kaleiçi mevkileri oldukça iyi, Evrenli bölgesi yerleşim bölgesi olarak uygun" dedi.'KİMSE BİZDEN FAZLA KAT BEKLEMESİN'

Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ise "Depremle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Alaşehir Belediyesi olarak ortalama 130 tane sondaj çalışmamız olacak. 5 Tane zemin etüt çalışmamız var. Bu çalışmalarla Alaşehir'in zemin etütleri ortaya çıkacak. Buna nazaran bilimsel araştırmalar sonuçlarına nazaran yeni bayındır planlarımızı belirleyeceğiz. Çalışmalar sonucundaki raporlara nazaran bizim dönemimizde hep birlikte caddelerimizi, sokaklarımızı belirleyecek kararları doğru bir şekilde verilmesini sağlayacağız. Kimse bizlerden fazla kat beklemesin. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bizleri bu mevzuda bilimsel olarak bilgilendirdi. Biz de bu bilgiler doğrultusunda yerleşim planlarımızı yapacağız" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.