Prof. dr. köksal: tarimda suyun 60'ini i̇sraf edi̇yoruz

Prof. dr. köksal: tarimda suyun 60'ini i̇sraf edi̇yoruz

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Selim Köksal, tarımda israf edilen suyu en aza indirmeyi amaçlayan Sulama Yönetimi ve Bitki Su Tüketimi Sistemi'nin (SUET), suyu doğru kullanmada mühim bulunduğunu belirtti.

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Selim Köksal, tarımda israf edilen suyu en aza indirmeyi amaçlayan Sulama Yönetimi ve Bitki Su Tüketimi Sistemi'nin (SUET), suyu doğru kullanmada mühim bulunduğunu belirtti. Türkiye'de su kaynaklarından tarıma ayrılan oranın yüzde 77 bulunduğunu belirten Prof. Dr. Köksal, 'Bunun da yüzde 60'ını biz israf ediyoruz. İsraf edilen suyun yüzde 1'ini bile geri kazanabiliyor olsak o suyla daha büyük, daha değişik alanlarda sulama yapabiliriz' dedi.

Türkiye'nin su verimliliğine rehberlik etmek amacıyla Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafınca hazırlanan SUET, tarımda israf edilen suyun en aza indirilmesini ve suyun doğru kullanımını amaçlıyor. Üniversite ve hususi sektörün beraber geliştirdiği sistem, çiftçiler için kolay ve etkili çözümler sunuyor. Sistemin, Türkiye'de Sulanan Bitkilerin Su Tüketimi Rehberi'nin verilerine dayandığını söyleyen OMÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Selim Köksal, 'TAGEM-SUET sistemi planlama ve projelendirmede mühendislerin hata yapmasını ortadan kaldıracak' dedi.

'SİSTEM HATA YAPMA RİSKİNİ ORTADAN KALDIRDI'

TAGEM-SUET sistemi ile Türkiye'de yetişen her bitkinin su tüketimini ve sulama suyu ihtiyacının ergonomik şekilde hesaplanabildiğini söyleyen Prof. Dr. Köksal, 'Meteorolojik verilerin sulamada karar destek bilgilerine dönüştürülmesi için oldukça karmaşık formülasyonlar, oldukça karmaşık algoritmalar var. Danışmanı olduğum TAGEM-SUET olarak geliştirdiğimiz sistemde, biz bu algoritmaların tamamını bir sistem içine entegre ettik ve kullanıcının hesaplamaları yaparken hata yapma ihtimalini, riskini ortadan kaldırmış olduk. Sistem içinde Türkiye'nin tamamı için ve yetiştirilen tüm bitkiler için nebat su tüketimi, sulama suyu ihtiyacı benzer biçimde hesaplamalar oldukça ergonomik bir şekilde yapılabiliyor' diye konuştu.Tarımsal sulamada israfın sebebinin hatalı hesaplamalar bulunduğunu belirten Prof. Dr. Köksal, 'Planlama, projelendirmede, inşaatında ya da montajında hata vardır ya da işletmede hata vardır. Bu yüzden biz suyu hor kullanır, israf ederiz. TAGEM-SUET Sistemi planlama, projelemede mühendislerin hata yapmasını ortadan kaldıracak. Türkiye'de su kaynaklarından tarıma ayrılan oran yüzde 77'dir. Bunun da yüzde 60'ını biz israf ediyoruz. İsraf edilen suyun yüzde 1'ini bile geri kazanabiliyor olsak o suyla daha büyük, daha değişik alanlarda sulama yapabiliriz. Böylelikle tarımsal üretim artacak, tarımsal üretimin artmasıyla da ülke ekonomisi için oldukça kıymetli, oldukça mühim bir unsur' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.