• Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tek tek açıkladı: Virüsü ne öldürüyor, hangi sıcaklıkta ölüyor? Hayat ne zaman normale dönecek?

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs salgını ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Vatandaşı yanlış yönlendiriyor” diyen Ceyhan, en çok merek edilen, “Virüs yiyeceklerden bulaşır mı? Hayatımız ne zaman normale dönecek? Kaç derecede ölür? Havadan virüs gelir mi?”sorularını  tek tek cevapladı.

  Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsün alkolle, dezenfektanla, amonyakla çok kolay öldüğünü açıkladı. Yiyeceklerden bulaşır mı? Hayatımız ne zaman normale dönecek? Kaç derecede ölür? Havadan virüs gelir mi? Ceyhan tek tek anlattı.

  YANIT VERDİ?

  H. Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Tarafsız Haber Ajansı’na konuştu.

  Salgın ile ilgili merak edilen sorulara yanıt veren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

   

  HAVALARIN ISINMASIYLA VİRÜSÜN ETKİSİ AZALACAK MI?

  “Bunlar, böyle konuşmak son derece yanlış. Vatandaşı yanlış yönlendiriyor, çünkü bilimsel olarak böyle bir gerçek yok.

  VİRÜS HANGİ SICAKLIKTA ÖLÜYOR?

  İlk defa Hong Kong’da yapılmış bir çalışma yayınlandı, şimdiye kadar bilmiyorduk, mesela ben konuşurken diyordum ki henüz bu virüsün hangi sıcaklıkta ne kadar süre canlı kalacağını bilmiyoruz diyordum, şimdi biliyoruz, yayınlandı yazı ve şunu gösterdiler; böyle hava 4 derece 22 derecede ve 37 derecede virüs ne kadar süre yaşadığına baktılar ve görüldü ki 22 derece ile 37 derece arasında sadece yüzde 50 bir fark var. Yani 6 saat değil de 3 saat yaşıyor virüs.

  “VİRÜS ÇOK BULAŞTIRICI HENÜZ HİÇ KİMSENİN BAĞIŞIKLIĞI YOK”

  Ama o üç saat bulaştırma için yetiyor, çünkü virüs çok bulaştırıcı henüz hiç kimsenin bağışıklığı yok. Dolayısıyla yani belki biraz hızı yavaşlar mı, o da gene tedbirlerle ilgili. Ama ortadan kalkmayacağı kesin.

  “60 DERECEDEN SONRA ÖLÜYOR”

  Şunu gördük hatta 56 derecede ölüyor diyorduk biz bu virüs 56 derecede bile yarım saat yaşayabiliyor virüs. Ancak 60 dereceden sonra ölüyor. O yüzden yani biraz sıkıntılı bir iş.”

  VİRÜS HANGİ ORTAMLARDA ÖLÜYOR?

  Şey de çok kolay ölüyor mesela alkolle, dezenfektanla, amonyakla çok kolay ölüyor. O yüzden günlük dezenfektanlar falan çok etkili.

  “BİRİYLE GİRECEK VİRÜS HAVADA UÇARAK FALAN GELMEZ”

  Bazen de abartıyorlar. Diyelim ki evde 3 kişi yaşıyorsunuz. Ama hiçbiri dışarı çıkmıyor. O eve virüsün dışarıdan girme şansı yok, biriyle girecek virüs havada uçarak falan gelmez. O kadar titizlenmeye gerek yok. Ama evden birisi işte çalışmak için falan dışarı gidip geliyorsa o zaman o kişinin dokunmuş olabileceği yerler kapı kollarıydı, merdiven trabzanıydı, musluklardı buralar işte dezenfektanlarla temizlenmek zorunda.

  HAYATIMIZ NORMALE NE ZAMAN DÖNER?

  Tam normali ne zaman döner yani 11 Mart’tan önceki hayatımıza ne zaman döneriz diye sorarsanız onun için çok vakit var. Yani onun için bütün dünyada salgının kontrol altına alınması lazım. Bu da 1 yıldan daha kısa biraz zor olur gibi görülüyor.

  “BİZ ÜLKEDE SALGINI KONTROL ALTINA ALMAYI BAŞARIRSAK BU KADAR SIKI  OLMAYACAK ÖNLEMLER”

  Ama biz ülkede salgını kontrol altına almayı başarırsak bu kadar sıkı olmayacak önlemler biraz daha gevşeyecek ama mesela belki bazı ülkelere giriş çıkışlarda kısıtlamalar devam edecek ülke içi seyahatlerde bazı kısıtlamalar olacak bunlar bir süre yani azalarak da olsa kısıtlamalarla yaşamaya alışacağız.

  MARKET ALIŞVERİŞİNDE NEYE DİKKAT EDECEĞİZ, YİYECEKLER DE VİRÜS OLUR MU?

  Marketteki yiyecekten virüsün bulaşması yok denecek kadar düşük bir ihtimal. Daha çok marketten nasıl bulaşır, giderseniz, sizinle beraber markette aynı anda o hastalığı taşıyan biri olur öksürür, hapşırır, siz çok kısa bir süre içerisinde oradan geçersiniz öyle bulaşır. Yoksa gıdayla, poşetle bulaşması olacak bir şey değil, çok zor bir ihtimal.”