Prof. Dr. Saltık’tan AVM eleştirisi: Vakalar kamufle edilebilir

Prof. Dr. Saltık’tan AVM eleştirisi: Vakalar kamufle edilebilir

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, Halk TV'de 19 Mayıs'a giden süreçte yaşananları anlattı. Türkiye'nin 'normalleşme takvimi'ni sert bir şekilde eleştirdi.

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, Halk TV'de 19 Mayıs'a giden süreçte yaşananları anlattı. Türkiye'nin 'normalleşme takvimi'ni sert bir şekilde eleştirdi.

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, Halk TV'de Şule Aydın ile Haber Masası'nda konuştu. Ahmet Saltık, tarihte 19 Mayıs'a giden süreci ve sonrasında yaşananları anlattı.

Saltık, Türkiye'de koronavirüs sürecine ilişkin erken normalleşmeye başladığımızı söyleyerek AVM'lerin açılmasını eleştirdi.

Saltık'ın açıklamaları şöyle:

"Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 2020'den 101 yıl önce Karadeniz'in dalgalarıyla boğuşuyordu o eski ve harap Bandırma vapuruyla. Bir yandan da İngiliz donanmasının yakın izlemiyle kıyılara yakın giderek kayalara çarpma riskiyle Samsun'a yolculuğa çıkmıştı.

Bu sıradan bir yolculuk değildi. İstanbul'da altı ay kalmıştı. 13 Kasım 1918'de imzalanmasını izleyen 14 gün kadar Suriye Cephesi'ndeki Yıldırım Orduları'nın grup komutanıydı. Mütakereyle birlikte ana vatan Anadolu topraklarının da işgali başladı. Batı emperyalizmi Vahdettin'in hain işbirliğine karşın sözünde durmadı. O söz yalnızca silahlar bırakılacak bir anlaşmalar için görüşmeler başlanacaktı ancak işgaller başladı. Mustafa Kemal kritik Suriye Cephesi'nde Toros Tünelleri'nde Adana'yı, Hatay'ı, Gaziantep'i, Suriye'yi ve Irak'ı korumaya çalışırken bir yandan da Saray'dan da emirler geliyordu, işgalin kolaylaştırılması, karşı çıkılmaması veya bunun geçici olacağı yönünde. İstifa ederek ya da görevini bırakarak trene atlayıp Haydarpaşa'ya gelmişti. İlginç bir biçimde 13 Kasım 1918 günü de İtilaf kuvvetleri başta İngiltere, İtalya Fransa olmak üzere 70'i aşkın gemiyle İstanbul'da Boğaz'ı işgal etmişti. Çok acı bir tablo söz konusuydu. Kemal Paşa'nın ağzından şu sözcükler döküldü: Geldikleri gibi giderler...Bana sorarsınız, Kurtuluş Savaşı'nın psikolojik başlangıcı bu olmuştur.

Kendisiyle birlikte Bandırma Vapuru'nda 19 kişi vardı. Bu 19 kişiden 3'ü hekimdi. Bunlardan biri Refik Saydam'dı.

Nutuk'ta başlangıç bölümünde Vahdettin için alçak, soysuz sözcüklerini kullanır. Vahdettin kendisini güya Anadolu'ya gönderecektir. Kemal Paşa bunu aynen yazar. Paşa paşa istersen sen vatanı kurtarabilirsin demiştir güya Vahdettin. Vahdettin hayranlarının gözlerini açmaları gerekir.

Boynunda idam fermanıyla Mustafa Kemal Kurtuluş Savaş'ını örgütlerken tek adam mantığıyla değil hep ben diye değil, benliğini geri çekerek halkın vatan sevgisini öne çıkararak adeta bir sosyolog, tarihçi, siyaset bilimci gibi örgütler. Okuduğu 4 bin kitabın 800'ü tarih ile ilgilidir.

İstanbul Hükümeti ile işbirliği yapmak denenir ancak hain Vahdettin iradesini İngilizlere satmıştır. Nitekim sonunda İngiliz gemisi Malaya'ya sığınarak gider. "

"TÜRKİYE SALGINDAN KIRILIRKEN MECLİS TATİLDE"

"27 Aralık'ta Kemal Paşa'nın Ankara'ya ulaştığını görüyoruz. Ankara'nın Kurtuluş savaşı için merkez seçildiğini görüyoruz. 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışı vardır. TBMM'nin açılışı olağanüstü önemdedir. 16 Mart 1920'de İngiliz işgal birlikleri Meclis-i Mebusan'ı basıp mebusları esir alıp Malta'ya sürüp çoğunu da öldürdükten sonra 16 Mart 1920'de 40 gün geçmeden yeniden meclis kurulur. Bugün meclis tatilde,Türkiye salgından kırılıyor ve meclis başkanı hiç sıkılmadan yapacak bir işimiz yok diyor. Meclis alarm içinde, sürekli toplantı içinde olmalı. Bugünkü yönetimimizde bütün yetkiler tek adamda."

"RAKAMLARA DUYARSIZLAŞTIK"

"AVM'lerin açılışının beşinci ve altıncı günlerinde aşağı yukarı beş yüz altı yüz dolayında olgu artışı görüyoruz. Eğer hata yapmazsak kısa sürede salgın eğrisi inecek demiştim. Hatalar nedeniyle ortaya çıkabilecek vakalar bir biçimde kamufle edilebilir.

11 Mart'tan bu yana bir tülü bin 114'ün altına düşemiyoruz. En önemlisi de bu rakamlara duyarsızlaştık.

4 bin 171 insanımızı yitirdik. Sakarya Savaşı'nda 10 bin dolayında şehidimiz var. Duyarsızlaşmamamız gerekiyor."

"TÜRKİYE'DE NÜFUSUNA ORANLAR ÜÇ VAKA VAR"

"Dünyada yangın devam ediyor, 88 bin 858 yeni tanı alınan hasta sayısı dün tüm dünyada 80 bin 90 bin bandında gidiyor. Tırmanmaya devam ediyor. Dünya genelinde henüz plato yaratılmış değil. Turizm Bakanı, turizm döneminin açılacağını söyledi. Rusya bizim kadim komşumuz, Rusya'dan Türkiye'ye milyonlarca turist aldı. Alınacak önlemler sınırda. PCR testi yapılacak veya test örneği alınacak şeklinde çıktı, Turizm Bakanlığı'nın genelgesi. Kapıdaki turistlere üç saat içinde test yapabilecek donanımımız yok. Bu mümkün değil böyle bir lojistiğimiz yok.

Bir de sağlık turizmini açma olayı var. Aynı şekilde kapıda test örneği alma seçeneği var. Bunları bütünleştirirsek deyim yerindeyse biz kabak çekirdeği gibi erken açıldık. Türkiye'de nüfusuna oranla üç katı vaka var."

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Medya