Prof. Altuğ: Doları artık durduramayacaklar

Prof.  Altuğ: Doları artık durduramayacaklar

Döviz kurlarına bilinçsiz müdahalenin yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Altuğ “Doları artık durduramayacaklar” yorumunda bulundu.

Milli Görüş hareketinin kurucu lideri Necmettin Erbakan’ın Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Prof. Dr. Osman Altuğ, katıldığı bir YouTube yayınında dolar kuru ile değerlendirmelerde bulundu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye tepki gösterdi.

Nebati’nin “Biz dolar işini halletik, doların hakkından geldik” sözlerini hatırlatan Altuğ, “Paranın değerini üretim gücü belirler” dedi. Türkiye’nin ürettiğinin 2-3 katını tükettiğini belirten Altuğ, “Tüketim azdığı için sizin dolar ihtiyacınız sürekli olarak artıyor dışa bağımlı olduğunuz için. Bir yandan da finansal açıklarınızı kapatmak için Merkez Bankası full time çalışıyor ve sürekli para basıyor. Bir ülkede paranın hacmi üretimden daha fazla arttıkça enflasyon artar. Bu artık bilinen bir gerçek ve iktisadi bilgidir” dedi.

‘ENFLASYONU AZDIRIRSINIZ’

Hükümetin üretimi arttırması gerektiğini belirten Altuğ, Yugoslavya örneği vererek, “Otoyollar eski Yugoslavya’yı yıktı. Bizim de Yap-İşlet-Devret projelerini, kamu israfını ortadan kaldırmak gerekiyor. Otoyollarda tırlar dolaşıyorsa üretim artmış o ülke o yolu hak etmiştir lakin özel araçlar dolaşıyorsa yolları hak etmemiştir ve bu durumda tüketim artmıştır. Hele hele bir de bu yolları olduğundan 9 kat fazlasına yaptırıyorsanız ve birileri buradan nemalanıyorsa işte o halkın sırtına vurulmuş ağır yüktür. Enflasyonun temel nedenlerinden biri de paranız olmadığından para basarak, yol yaparak enflasyonu azdırırsınız” diye konuştu.

‘TÜRKİYE İTHAL CENNETİNE DÖNÜŞTÜ’

2002’den bu yana AKP’nin Türkiye’yi ithal cennetine getirdiğini ifade eden Osman Altuğ, “Üretmeyi unuttuk ve tükettik bol bol. Bu da Türkiye’yi yıkmıştır. 2006’da paradan sıfır attık şimdi enflasyon ile birlikte iki sıfır koyduk.” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Ekonomi işini ehil işlere verilmeli” tavsiyesinde bulundu.

Türkiye’nin ekonomisinin ‘ninni ekonomisi’ olduğunu söyleyen Altuğ, “Ekonominin görevinin günlük ihtiyaçlarının karşılayabilecek kadar üretime katkı sağlamasından geçer. Çalışmayan her fert kapısı kapatılmış fabrika gibidir” dedi.

‘DOLARI DURDURAMAYACAKLAR’

Artan dolar kuruna yapılan bilinçsizce müdahalenin yanlış olduğunu belirten Osman Altuğ, “Paranın değerini üretim belirler. Doları durduramayacaklar. Suudi Arabistan’dan geleceği söylenen swap karşılığı para çözüm olmaz. Geleceği söylenen para iddiaları kesin ise bu durum çok yanlış. Başkasının sopasıyla üretim artmaz” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem