PSAKD Malatya: KHK rejimi sona erdirilsin

PSAKD Malatya: KHK rejimi sona erdirilsin

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya şubesi OHAL uygulamalarına ve kamu emekçisi üyelerinin ihraç edilmesine tepki gösterdi.Kanun hükmünde kararnamelerin asla kabul edilemez olduğunu, kararnamelerin iptal edilmesini ve...

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya şubesi OHAL uygulamalarına ve kamu emekçisi üyelerinin ihraç edilmesine tepki gösterdi.

Kanun hükmünde kararnamelerin asla kabul edilemez olduğunu, kararnamelerin iptal edilmesini ve haksız yere görevlerinden men edilen kamu emekçilerinin mesleklerine iadesini isteyen PSAKD üyeleri, Malatya Şubesi önünde basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi. Basın açıklamasını PSAKD Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal okudu.

Evernsel’in haberine göre AKP hükümetinin adeta darbeden darbe devşirdiğini ve OHAL süreci ile ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetmeye başladığını söyleyen Topal, "Sözüm ona darbecilerle mücadele etmek için ilan ettikleri OHAL sürecinde, muhalif olan kesimlere savaş açılmış ve adeta sağ gösterilip sol vurulmuştur. Yıllardır koyunlarında besledikleri, büyüttükleri, palazlandırdıkları ve ülkenin kılcal damarlarına kadar soktukları cemaat örgütlenmesi ile ciddi anlamda mücadele etmeleri zaten mümkün değildir. Aynı kandan, aynı candan ve aynı ideolojik alt yapıdan oluşan siyasal iktidar, darbecilerin siyasi uzantılarına dokunmamıştır bile. Bunun yerine olayı iyiden iyiye karikatürize etmiş ve sulandırmıştır. Bunun en önemli göstergesi fırsattan istifade edilerek on binlerce kamu emekçisinin işten atılmasıdır. Muhalif gazetelerin, televizyonların kapatılması, gazetecilerin tutuklanmasıdır. Siyasilerin ve seçilmişlerin cezaevlerine doldurulması, belediye başkanlarının yerine kayyım atanmasıdır." dedi.

'HAKSIZLIKLARIN, HUKUKSUZLUKLARIN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ'

Son yayımlanan kanun hükmünde kararnameye dikkat çeken Topal şunları kaydetti: AKP hükümeti muhalif hiçbir sese tahammülü olmadığını açıkça beyan etmiştir. Bu yayınlanan son kararname ile de binlerce kamu emekçisi işsiz bırakılmış ve bütün haklarından mahrum edilmiştir. Barıştan, demokratik hak ve özgürlüklerden yana olan pek çok bilim insanının işine son verilmiştir. İşine son verilen akademisyenler arasında Alevi Enstitüsüne büyük emek veren canlarımızdan Prof. Zeliha Etöz ve Yrd. Doç. Pınar Ecevitoğlu da vardır. Meslekten men edilenler arasında çok sayıda dernek yönetici ve üyemiz de bulunmaktadır: Kartal Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Haydar Arıkuşu, Adana Şube üyemiz Mehmet Akarsubaşı, Bursa Şube üyelerimiz Aylin Çakı ve Züleyha Çimen, Mamak Şube üyemiz Suat Özcan, AKD Nazilli Eski Şube Başkanı Ulaş Elmadağ ve derneğimizin Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak Eğitim Sekreterliği görevini yürüten Songül Tunçdemir sorgusuz, sualsiz, haksız ve hukuksuz bir biçimde bir gece yarısı fermanıyla meslekten ihraç edilmiştir. Hiçbir soruşturması olmayan arkadaşımıza yapılan bu hukuksuzluk karşısında susmamız mümkün değildir. Dün olduğu gibi bugün de haksızlıklarınızın, hukuksuzluklarınızın önünde diz çökmeyeceğiz. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem