PTT'de yolsuzluk iddiaları: CHP'den 10 soru

PTT'de yolsuzluk iddiaları: CHP'den 10 soru

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a PTT içinde

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a PTT içinde yolsuzluk yapıldığı iddialarında bulunarak soru önergesinde bulundu. CHP'li Emine Gülizar Emecan soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına göndererek Meclis gündemine getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Emine Gülizar Emecan Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde şunları dile getirdi:

Daha önce de Bakanlığınıza sorduğum fakat yanıt alamadığım, Bakanlığınız ilgili kuruluşlarından PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne ilişkin bazı iddialara yenileri eklenmiştir. Bu iddialara yanıt almak ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla tarafınıza iletmeyi halkımız adına bir görev olarak kabul ediyorum.

Bu bağlamda:

1- İştirak olarak kurduğunuz Anadolum şirketi ile TBMM’ye kiralanan araçlar arasında bir bağlantı var mıdır? Kiralama yöntemi nasıldır?

2- Anadolum şirketi üzerinden yüksek maaşla işe başlatılan şahısların özellikleri nelerdir? Bu kişilere 10-15-18 bin TL gibi maaşlar ödendiği doğru mudur?

3- Anadolum şirketi üzerinden yüksek maaşla işe başlatılan ve pazarlama daire başkanlığında görevlendirilen personel sayısı kaçtır ve deneyimleri nedir? Bu kişilere ödenen ücret nedir?

4- Anadolum şirketince işe başlatılan personelle, hali hazırda PTT personeli aynı işi yapmakta ise ödenen fahiş rakamların nedeni nedir? Uygulanan bu personel politikası iç barışı bozup, huzursuzluk yaratmamakta mıdır?

5- İştirak yöneticilerine ve diğer bazı şahıslara araç tahsil edilmesi, bunların yakıt giderleri de dâhil tüm masraflarının PTT A.Ş Genel Müdürlüğünce ödendiği doğru mudur?

6- PTT’nin şu anda zarar ettiği, daha önce kar olarak açıklanan rakamların ise arsa satışı ve gayrimenkullerin yeniden değerleme oranlarındaki artış nedeniyle ortaya çıkan rakamlar olduğu huşunda bir açıklamanız var mıdır?

7- PTT’ye ait gayrimenkullerin bu günkü değeri ve Ağustos 2019 itibariyle kar-zarar durumu nedir?

8- Şirketin maliyet muhasebesi sistemi kurulmuş mudur? Kurulmadı ise 2016 yılından beri bekletildiği iddia edilen sistemin ne zaman kurulması planlanmaktadır?

9- Radyo istasyonlarının bağlanması düşünülen ve hali hazırda inşaat halinde olan Çamlıca Kulesi yönetim kurulu kaç kişiden oluşmaktadır? Çalışan personel sayısı kaçtır? Çamlıca Kulesindeki yönetim kurulu üyeleri ile çalışan personelin aldıkları ücretler ne kadardır?

10- Bakan Yardımcılarınızın kurulan iştirak şirketlerinde yönetim kurulu üyesi olması normal midir?