Punk müzik öldü mü?

Punk müzik öldü mü?

Dünyaca ünlü İngiliz punk grubu Sex Pistols’ın uzun yıllar menajerliğini yapan Malcolm McLaren’in oğlu Joe Carre, punk türünün son yıllarda özellikle moda dünyasında değersiz bir şekilde kullanılmasına dikkat çekmek adına...

Dünyaca ünlü İngiliz punk grubu Sex Pistols’ın uzun yıllar menajerliğini yapan Malcolm McLaren’in oğlu Joe Carre, punk türünün son yıllarda özellikle moda dünyasında değersiz bir şekilde kullanılmasına dikkat çekmek adına grup üyelerinin 5 milyon sterlin (ortalama 20 milyon TL) değerindeki eşyalarını Londra’nın Thames Nehri’nde yaktı.

2-109.jpg

Punk tarihinin kült gruplarından Sex Pistols’ın müzik dünyasında çok ses getiren ''Anarchy in the UK’ şarkısının 40’ıncı yılı anısına Londra’da gerçekleştirilen Punk London etkinliklerinde Carre, grubun plaklarını, Johnny Rotten ile Vivenne Westwood’un kıyafetlerini ve Sid Vicious “Punk, değişimin bir parçası olmak demekti'' diyen Carre, “Şu an ise bir müzede sergilenen havalı parçalar veya insanların konsept olarak kullandıkları bir şey haline geldi. Görüyorum ki punk kültürü günümüzde artık popüler kültürün bir parçası, yani anlamını kaybetti'' şeklinde konuştu.

1-108.jpg

Yalnızca 1975-1978 yılları arasında aktif kalan ve ardından dağılan Sex Pistols’ın yayınladığı tek stüdyo albümü, 2003 yılında Rolling Stone dergisinin yayınladığı "tüm zamanların en iyi 500 albümü" listesinde 41’inci sırada yer aldı.

3-081.jpg

1977 yılında çıkardıkları ''God Save the Queen’ single’ı, İngilizlerin kraliçeye karşı sevgilerini, sadakatlerini ve ülkedeki düzeni eleştiren, adeta bir anarşi sembolü olarak hafızalara kazındı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat