Putin enerji kartını devreye soktu

Putin enerji kartını devreye soktu

Büyük elektrik kesintileri geliyor! Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş uzun bir süredir devam ediyor. Rusya her ne kadar haklı gerekçileri olduğunu belirtse de, savaşın soğuk yüzü Ukrayna’daki sivillerin içine düştüğü durumu bizlere gösteriyor.

Avrupa ve ABD ise yaptırımları devreye sokarak Rusya ile sıcak çatışmanın içerisine girmeden geri püskürtmeyi hedefliyor. Ancak şimdiye kadar başarılı oldukları pek söylenemez.

 

 

elektrik 1

Hatta köşeye sıkışan Vlademir Putin, daha da hırçınlaşıyor. Enerji kartını oynayan Rus lider, hep tehdit ettiği şeyi sonunda gerçekleştirdi ve gazı kesti. Soğuk bir kışın Avrupa’yı beklediğini bilen Putin, “Batı donacak.” ifadesini kullandı ve bu konuda şakası olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Peki ama gerçekten de Avrupa’nın Rusya’dan başka çaresi yok mu?

elektrik 2

Elbette ki dünyadaki tek doğalgaz kaynakları Rusya’da değil ancak İran’ın ambargolu olduğunu düşünecek olursak Azerbaycan haricinde pek de bir seçenek kalmıyor. Bu da Putin’in elini güçlendiren faktörlerden birisi. Hatta gelen haberler, kış aylarında Avrupa’da büyük elektrik kesintilerinin yaşanabileceğini bizlere söylüyor. Gün içerisinde sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı Güney Afrika’yı ele alan yetkililer, bu sorunla nasıl baş edileceğini ve alınacak önlemleri bu ülkeyi model alarak inceliyor.

elektrik 3

Fransa Enerji Düzenleme Komisyonu Başkanı Emmanuelle Wargon da yaptığı bir açıklamada konunun ne kadar ciddi olduğunun altını çizdi. Wargon, “Bu kış gerçekten soğuk geçerse ve (ana enerji sağlayıcısı) EDF nükleer reaktörlerin yeniden çalışmasında gecikme yaşarsa, istisnai önlemler alacağız. Elektrik söz konusu olduğunda en zor durumlarda, hanelerde kesintiye gidilmesi ihtimali var. Birkaç saatlik, bir belediye ya da mahalleyi kapsayan küçük çaplı, önceden haber verilmiş kesintiler olabilir.” ifadelerini kullandı.

Volkswagen yeni araba konsepti Gen.Travel’ı tanıttı