Putin, enflasyon yüksek dedi: Rusya Merkez Bankası, faizleri arttırma kararı aldı

Putin, enflasyon yüksek dedi: Rusya Merkez Bankası, faizleri arttırma kararı aldı

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Alexei Zobotkin, Banka'nın 17 Aralık'ta yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında büyük olasılıkla faiz oranını 25 baz puandan fazla artıracağını söyledi.

Interfax'a konuşan Zobotkin, Rusya MB'nin gelecek hafta vereceği faiz kararı için bugün açıklanacak Kasım ayı enflasyon verisini beklediğini ifade etti. 

rusya-mb.jpeg

(Alexei Zobotkin - Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı) 

Zobotkin, "Aralık ayı toplantısında geniş bir aralıkta faiz seçeneklerimizi değerlendireceğiz, ancak sadece 25 baz puanlık bir artış muhtemel değil" dedi.

Rusya MB Başkanı, Rusya Federasyonu'ndan yıllık enflasyonun 2022 yıılının büyük bölümünde yüzde 4 hedefinin üzerinde kalacağını öngördüklerini de belirtti.

Ne olmuştu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün ürünlerin fiyatlarındaki küresel artışın bazı gelişmiş ülkelerin aşırı yumuşak para politikaları nedeniyle yaşandığını belirterek, “Enflasyon, Rus ekonomisi ve Ruslar için en büyük sorun. Enflasyona karşı etkin önlemler almalıyız.” dedi.

Putin, Rus hükümet yetkilileriyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda, kasımda yüzde 8,4’e çıkarak, 2016'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşan enflasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ürünlerdeki fiyat artışının küresel bazda yaşandığına işaret eden Putin, “Enflasyonun ana nedeni, bazı gelişmiş ülkelerin aşırı yumuşak para politikalarıdır.” diye konuştu.

Putin, Rusya’daki enflasyon oranının da düşürülmesi gerektiğini belirterek, “Enflasyon, Rus ekonomisi ve Ruslar için en büyük sorun. Enflasyon yüzde 8,4’e çıktı, 2022’de yüzde 4’e düşürülmesi gerekiyor.” dedi.

Enflasyonla mücadelede çeşitli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Putin, “Enflasyona karşı etkin önlemler almalıyız. Başta gıda ürünleri olmak üzere iç piyasada ürün tedarikini artırmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina da 29 Kasım'da yaptığı açıklamada, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, "Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin iki katına çıktı." ifadesini kullanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya