Putin, o soruları böyle geçiştirdi

Putin, o soruları böyle geçiştirdi

Erdoğan, Ankara’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştü. Görüşme, 1.5 saat sürdü. Toplantının ardından ortak basın toplantısı ve anlaşmaların imza töreni gerçekleşti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Ankara’ya geldi. Uçaktan indikten sonra Beştepe’ye giden Putin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelini attı.

Törenin arından Erdoğan ve Putin, ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, yaklaşık 1.5 saat sürdü. Sonrasında Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı yapıldı. Toplantının ardından basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Putin’den S-400 açıklaması

Erdoğan ve Putin Beştepe’den nükleer felaketin temelini attı

İki liderin düzenlediği ortak basın toplasında soru-cevap bölümünde Haber Türk muhabiri Mahmut Gürer, Rusya Devlet Başkanı Putin’e, Rusya PYD’yi, YPG’yi Suriye’nin geleceğinde nasıl konumlandırıyor. Ve Türkiye’nin ilerliyen süreçteki Münbiç operasyonuna bakışı nedir? Ki Cumhurbaşkanımız da bu konuyu sık sık gündeme getiriyor.’ sorusunu sordu.

Rus lider Putin, bu soru geçiştirerek, "Suriye krizinin çözümüne ilgi gösteren ülkelerle işbirliği yapıyoruz. Önceliğimiz Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini garanti altına almak, oradaki terör yuvalarını dağıtmaktır. Türkiye ile de bu çerçevede işbirliğini sürdüreceğiz. Kürt halkı, Suriye’nin geleceğinde yer alma hakkına sahip. Bu konudaki nihai karar Suriye halkına ait.
Kürt halkının çokuluslu Suriye’nin bir parçası olduğu düşüncesindeyiz. Kürtler, tüm siyasi süreçlerde yer alma, Suriye’nin geleceğinde kendilerine yer bulma hakkına sahip. Ancak bu konudaki tüm süreçler ilgili tüm tarafların azami koordinasyonuyla yürütülmeli. Eğer bu sağlanmazsa, sonuç alınamaz. Bu doğrultudaki siyasi süreçte kimlerin yer alacağına ve her halkın Suriye’nin geleceğine nasıl bir yere sahip olacağına Suriye halkı bizzat karar verecek." yanıtını verdi.


20:52

Liderlerin ortak basın toplantısı sona erdi


20:49

Erdoğan: Şirketler S-400 konusunda mutabakat sağlamış vaziyetteler

Erdoğan: "Savunma sanayiinde başka kalemlerde de işbirliğimiz olabilir. Rus şirketlerinin buna da açık olduğunu gördük. İlgili birimlerimiz gerekli çalışmaları yapıyorlar. Bizler de takip ediyoruz."

20:47

’S-400 üretimine ivme kazandıracağız’

Putin: "S-400 konusunda Türk meslektaşlarımızın ricası oldu. Üretimine ivme kazandıracağız. Bu ticari bir meseledir. Şirketler tarafından çözüme bağlanıyor."

20:46

Putin: Suriye’deki tüm süreçler azami şekilde koordine edilmeli

Suriye krizinin çözümüne ilgi gösteren ülkelerle işbirliği yapıyoruz. Önceliğimiz Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini garanti altına almak, oradaki terör yuvalarını dağıtmaktır. Türkiye ile de bu çerçevede işbirliğini sürdüreceğiz. Kürt halkı, Suriye’nin geleceğinde yer alma hakkına sahip. Bu konudaki nihai karar Suriye halkına ait.

Kürt halkının çokuluslu Suriye’nin bir parçası olduğu düşüncesindeyiz. Kürtler, tüm siyasi süreçlerde yer alma, Suriye’nin geleceğinde kendilerine yer bulma hakkına sahip. Ancak bu konudaki tüm süreçler ilgili tüm tarafların azami koordinasyonuyla yürütülmeli. Eğer bu sağlanmazsa, sonuç alınamaz. Bu doğrultudaki siyasi süreçte kimlerin yer alacağına ve her halkın Suriye’nin geleceğine nasıl bir yere sahip olacağına Suriye halkı bizzat karar verecek.

20:42

Putin: Skripal konusunu da görüştük

Putin: Dünyanın 20 ülkesinde bu tür kimyasal unsurların imalatı yapılabiliyor. Scotland Yard bu soruşturma için birkaç ay gerektiğini bildirdi.

20:40

Erdoğan: S-400 anlaşmasını yaptık, o defteri kapadık

20:31

Putin: S-400’lerin teslimat süresini kısaltmaya karar verdik

Putin’in açıklamalarından satır başları:

Kurumlar arası anlaşmalar imzaladık. Yeni anlaşmaların hazırlanması konusunda talimatlar verdik.

Siyasi diyalogumuz son derece yoğun. Sadece geçen sene 8 görüşme yaptık.

2017 yılında Türk-Rus ticaret hacmi arttı. Ticaret hacmimiz 22.1 milyara doları aştı. Gelecekte yeni ticaret platformları kurmayı planlıyoruz.

Karma ekonomi komisyona da son derece büyük bir rol düşüyor.

Nükleer enerjide işbirliğimiz farklı bir düzeye taşındı. Bugün ilk nükleer güç santralini kuruyoruz. Ortak hedefimiz 2023’te ilk reaktörün devreye girmesi.

S-400’lerin teslimatını da görüştük. Türkiye’ye teslimat sürelerini azaltmaya karar verdik.

Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin sonuçlarını ele alarak Suriye’deki durumu konuştuk. Gerilimi azaltma bölgelerindeki durumun iyileştirilmesi için neler yapılabileceğini ele aldık. Yarın İranlı mevkidaşımız Hasan Ruhani’yle birlikte bu konuda üçlü zirve yapacağız.

Türkiye ile ilişkilerimiz çok yapıcı ve verimli. Bu yapıcı ilişkilerin yansımalarını ekonomik işbirliğinde görüyoruz. Akkuyu NGS ve Türk Akımı gibi projelerde ilerleme kaydediyoruz. Ortak projelerimizi ve ikili ilişkilerimizi etkileyecek provokatif ve negatif unsurlar bulunmuyor.

20:22

Erdoğan: Türk-Rus ilişkileri zorlu sınavları atlattı

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Saygıdeğer basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Sayın Putin ve heyetini ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Değerli dostumu seçim zaferinden dolayı tebrik etmek istiyorum.

Baş başa görüşmemizi yaparken diğer taraftan üst düzey istişari konseyin üyesi arkadaşlarımız da kendi aralarında görüşmelerini gerçekleştirdi.

Siyasi diyalogumuz ekonomik alana da sirayet ediyor.

Akkuyu’nun temelini birlikte attık. Projenin ilk aşamasını 2023 yılına kadar tamamlamak istiyoruz. Her ne kadar 4 aşamalı ise de, temenni ederim ki çok daha hızlı gidip bunu öne çekmenin gayreti içerisinde oluruz.

Bölgesel konularda da fikir alışverişinde bulunduk. Astana sürecinde çatışmasızlık sürecini hayata geçirmiştik. Sivil can kayıplarının önüne büyük oranda geçtik. Yarın İranlı mevkidaşımızın da katılımıyla yapacağımız üçlü zirve toplantısında bu sürecin seyri hakkında görüş alışverişini farklı şekilde ele alma imkanımız olacak.

Zeytin Dalı Harekatı’nı da istişare ettik. Operasyonun sonuçları hakkında gerekli bilgileri aktarma fırsatı buldum. Komşumuz Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından da harekatın önemini vurguladım. Bundan sonra da beraber çalışmayı sürdüreceğiz.

Türk-Rus işbirliğinden tüm bölge istifade etti. Kimi çevrelerin bu işbirliğini zehirleme gayretlerine de şahit olduk. Hamdolsun ilişkilerimiz bu zorlu sınavları atlattı.

20:20

Putin ile Erdoğan’ın ortak basın toplantısı liderlerin kürsüye çağrılmasıyla başladı

20:17

Bakanlıklar arası anlaşmalar imzalanıyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem