Putin'den Amiral Kuznetsov açıklaması: Suriye'ye gönderilmesi kararını ben verdim

Putin'den Amiral Kuznetsov açıklaması: Suriye'ye gönderilmesi kararını ben verdim

Suriye'de görevleri tamamlanan Rus donanmacılarla bir araya gelen Putin, "Rus deniz kuvvetleri, kendilerine verilen tüm görevleri yerine getirdi, onların eylemleri, terörist gruplaryla üsleri, silah depoları, araçları ve altyapılarının...

Suriye'de görevleri tamamlanan Rus donanmacılarla bir araya gelen Putin, "Rus deniz kuvvetleri, kendilerine verilen tüm görevleri yerine getirdi, onların eylemleri, terörist gruplaryla üsleri, silah depoları, araçları ve altyapılarının ciddi kayıplar vermesine neden oldu" dedi.

Putin, donanmacıların eylemlerinin, Suriye hükümetiyle silahlı muhalifler arasında barış görüşmelerinin devam etmesi için gereken koşulların oluşmasına yardımcı olduğunu da söyledi. 

Rusya'nın tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov'un Suriye kıyılarına gönderilmesinin kendi kararı olduğunu söyleyen Putin, Moskova'nın, Suriye'nin iç işlerine karışmak istemediğini, sadece bu ülkedeki terörist gruplarla mücadele etmeyi hedeflediğinin altını çizdi.

"Amacımız Suriye'nin meşru hükümetini istikrara kavuşturmak ve terörist enfeksiyonuna son vermek" diye açıklamada bulunan Putin, Suriye'de Rusya'dan 4 bin, diğer eski Sovyet ülkelerinden ise 5 bin kişinin çeşitli örgütlerin saflarında savaştığını kaydetti.

Suriye'ye gönderilen Rus gemilerini 8 NATO gemisinin devamlı olarak takip ettiğini ifade eden Putin, bu gemilerin eylemlerinin 'dostane' olarak nitelendirilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

">

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya