Rabia Çerçi cinayetinde karar duruşması yapıldı

Rabia Çerçi cinayetinde karar duruşması yapıldı

Geçen yıl otomobile ateş açılması sırasında 19 yaşındaki genç Rabia Çerçi hayatını kaybetmişti.

Geçen yıl Antalya'nın Manavgat ilçesinde otomobille ateş açılması sonucunda , Rabia Çerçi'nin (19) hayatını kaybettiği olayla alakalı davada tutuklu olarak yargılanan sanık Hasan Hüseyin Demir'e indirimsiz 34 yıl hapis cezası verildi.

4 Eylül 2020 tarihinde gece yarısı Antalya'nın Manavgat ilçesinde pompalı tüfekle açılan ateş sonucu park halindeki bir otomobilde bulunan bir çocuk annesi Rabia Çerçi yaşamını yitirdi. Araçta bulunan Nazif Genç başından hafif yaralandı. Katil zanlısı Hasan Hüseyin Demir (30), akrabalarından birinin önerisiyle polise teslim oldu ve adliyeye sevk olan zanlı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan, Manavgat 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, zanlı Hasan Hüseyin Demir'in Rabia Çerçi'ye karşı 'olası kastla öldürme', Nazif Genç'e karşı 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçunu işlediği belirtildi.

Manavgat 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık Hasan Hüseyin Demir ile başka bir suçtan tutuklu olan şikayetçi Nazif Genç, Alanya Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, yaşamını yitiren genç kız  Rabia Çerçi'nin annesiyle, tarafların avukatları salonda hazır bulundu.

Rabia Çerçi davasında karar duruşması

Sanık avukatı Ertekin Kök, yaptığı savunmada müvekkilinin öldürme kastının olmadığını belirterek, "Bize göre olay silahlı tehdit veya Nafiz Genç'teki basit yaralamadır. Ancak Nafiz Genç'in başıyla hareket yapması sonucu tüfek ateş almıştır, burada kast durumu söz konusu değildir. Ayrıca Rabia Çerçi'nin yaralanması öldürücü bölgeden olmamıştır. Biz maktulenin hastaneye geç götürüldüğünü düşünüyoruz. Olası kastın şartları gerçekleşmemiştir. Nafiz Genç'e karşı beraatını, Rabia Çerçi'ye yönelik meydana gelen olayda ise suçun vasıf ve mahiyetinin değişmesi ihtimali nedeniyle müvekkilimizin tahliyesini ve beraatını talep ederiz" söyledi.

Zanlının savunması

Zanlı Hasan Hüseyin Demir de savunmasında, "Böyle bir olay içerisinde olduğum için pişmanım, vicdan azabı çekiyorum. Benim böyle bir kastım yoktu. Tüfek tamamen kaza ile ateş aldı. Ben kimseye kasten ateş etmedim, ölenin ailesine başsağlığı diliyorum" diye konuştu. Ölen Rabia Çerçi'nin annesi Ümit Cava sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi.

34 yıl hapis indirimsiz

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Hasan Hüseyin Demir'i Rabia Çerçi'ye yönelik eyleminden dolayı 24, Nafiz Genç'e yönelik eyleminden dolayı da 10 olmak üzere toplam 34 yıl hapis cezası verdi. İtiraz yolu açık olmak üzere verilen kararda mahkeme heyeti indirim yapılmadı.

İsabetli karar

Davada kararın çıkmasının ardından açıklama yapan şikayetçi Ümit Cava'nın avukatı Sevda Ünlü, mahkemenin isabetli bir karar verdiğini söyledi. Kararın diğer dosyalar açısından emsal oluşturabileceğini belirten avukat Sevda Ünlü, "Mahkeme heyeti üst sınırdan bir hapis cezasına hükmetti. Sonuçta bir yaşama hakkı söz konusu burada. Ailenin de karar tepkisi olumlu yönde ve adalete olan güvenimizi destekledi" söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

3. Sayfa