Rabia Naz’ın babası için mahkemeden skandal karar!

Rabia Naz’ın babası için mahkemeden skandal karar!

Rabia Naz'ın ölümünün üzerinden 1 yıl geçti ama sır perdesi aralanamadı. Giresun'un Eynesil ilçesinde geçen yıl henüz aydınlatılamayan bir olay sonucu yaşamını yitiren Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan, adalet arayışını...

Rabia Naz'ın ölümünün üzerinden 1 yıl geçti ama sır perdesi aralanamadı. Giresun'un Eynesil ilçesinde geçen yıl henüz aydınlatılamayan bir olay sonucu yaşamını yitiren Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan, adalet arayışını sürdürürken, Giresun Sulh Ceza Mahkemesi'nden skandal bir karar geldi.

Giresun'un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018'de şüpheli bir olay sonucu yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan adalet arayışını sürdürüyor. Rabia Naz'ın ölümünün ardında bazı siyasi isimlerin bulunduğu ve olayın üstünün örtülmeye çalışıldığı konuşulurken, mahkemeden ilginç bir karar geldi.

Giresun Sulh Ceza Mahkemesi, kızı için adalet arayan Şaban Vatan'ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığını tespit edilmesini istedi. Karara göre Şaban Vatan, polis marifetiyle evinden alınarak Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne götürülecek. Kararın UYAP sistemine yansıdığı öğrenildi.

Şaban Vatan'ın kardeşi Muhammet Vatan'ın "kardeşinin akıl sağlığının yerinde olmadığı" yönündeki ifadesine dayanan mahkeme, Şaban Vatan'ın hastaneye sevkini talep etti.

Başsavcılık'tan açıklama

Konuyla ilgili Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili devam eden soruşturma süreci ve baba Şaban Vatan hakkında verilen "gözlem altına alma kararı"yla ilgili olarak kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasında yarar görülmüştür.

Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili adli soruşturma devam etmekte, bütün iddia ve ihtimaller araştırılmaktadır. Son olarak dosya İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş olup, yapılacak inceleme ve düzenlenecek rapor beklenmektedir.

Baba Vatan hakkında verilen "gözlem altına alma kararı"nın bu soruşturma ile ilgisi bulunmamaktadır. Bu karar, aralarında Şaban Vatan'ın öz kardeşinin de bulunduğu şikayetçilerin başvurusu üzerine başlatılan dört ayrı soruşturmada uygulanması zorunlu bir hukuki prosedüre dayanmaktadır.

Kardeşinin Şaban Vatan hakkında Görele Cumhuriyet Başsavcılığına tehdit suçundan yaptığı şikayet başvurusunda, adıgeçenin süregelen psikolojik rahatsızlıkları bulunduğu iddia edilmiş, hastane kayıtlarında yapılan araştırmayla iddialarının doğruluğu teyit edilmiştir. Bu tespit karşısında ilgilinin cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi kanuni bir zorunluluğa dayanmaktadır.

İlgilinin cezai ehliyetinin tespiti amacıyla bir sağlık kuruluşunda gözlem altına alınmasına Görele Sulh Ceza Hakimliği tarafından karar verilmiş, bu karara ilgilinin müdafii tarafından itiraz edilmiştir. İtirazın Giresun Sulh Ceza Mahkemesi tarafından incelenerek reddedilmesi üzerine karar kesinleşmiştir.

Mahkeme kararında açıkça belirtildiği üzere gözlem altında bulundurulma süresi en çok üç haftadır. Bu süre sonunda Şaban Vatan hakkında düzenlenecek adli rapora göre hakkındaki soruşturmalarda bir karar verilecektir.

Şaban Vatan hakkında yürütülen bu işlemin Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili devam eden diğer soruşturmayla bir ilgisi bulunmadığı gibi, bu soruşturma açısından olumlu veya olumsuz herhangi bir etki ve sonuç doğurması da söz konusu değildir.

Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili soruşturma, baba Vatan'ın iddiaları da dahil olmak üzere bütün iddia ve ihtimallerin araştırılması suretiyle devam etmektedir.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Son Dakika Haberleri