RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI: Merkez Bankası’ndan kredi düzenlemesi

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI: Merkez Bankası’ndan kredi düzenlemesi

Merkez Bankası, "Yabancı Para Yükümlülükler için Türk Lirası Cinsinden Menkul Kıymet Tesisinde" kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulama getirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB) kredi faizleri ve büyüme hızına yönelik yeni düzenleme yaptı. Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemelerle, bankalar verecekleri yeni kredilerde faiz oranlarına getirilen katsayıya bağlı olarak menkul kıymet tahsis etmek zorunda kalacak. Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tahsis edilecek.

TCMB politika faizi indiriminin ardından kredi büyümesine ve kredilerde uygulanan faiz oranlarına yönelik düzenleme yaptı.

Bankanın Resmi Gazete’de yayınlanan yeni uygulaması, kredi büyüme hızına sınırlama getirirken, verilecek kredilerdeki faiz oranlarını sınırlayacak menkul kıymet tahsisi yükümlülüğü getirdi.

Buna göre bankalar kredi faizinde, Merkez Bankası tarafından belirlenen ve son olarak yüzde 16,32 olan yıllık bileşik referans oranının 1,4 katı olarak uyguladıkları krediler için yüzde 20 menkul kıymet tahsisi yapmak zorunda olacak.

Eğer kredi faizi referans katsayının 1,8 katı ve üzerine çıkarsa, tahsis oranı yüzde 90 olarak uygulanacak.

Katsayıların üzerinden yapılan hesaplamaya göre ilgili faiz oranları sırasıyla yüzde 22,85 ve yüzde 29,38 düzeylerine işaret ediyor.

Krediler için zorunlu karşılık tesisi, menkul kıymet tesisi ile ikame edilecek

Düzenlemeye göre zorunlu karşılığa tabi krediler için, yüzde 20 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık tesisinin, uygulamanın etkinliğinin arttırılması amacıyla bankalar için yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisi ile ikâme edilmesi de kararlaştırıldı.

30 Aralık 2022 tarihi itibarıyla 29 Temmuz 2022 tarihine göre yüzde 10 kredi büyüme oranını aşan kredi tutarı kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca tesis edilmesi ve hariç tutulan kredi türlerinin harcama mukabili kullandırılmaması halinde menkul kıymet tesisine tabi olması da düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son verileri ticari kredilerde faizin yükseldiğine, bununla birlikte trend büyüme hızının gerilediğine işaret etmişti.

İlgili verilere göre ticari kredilerde faiz 12 Ağustos haftası itibariyle yüzde 27,1 seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte trend büyüme hızında da gerileme izlendi. 12 Ağustos haftası itibariyle ticari kredilerde trend büyüme hızı 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış hesaplamaya göre yüzde 25'in altına geriledi.