Reuters'tan flaş kabine iddiası

Reuters'tan flaş kabine iddiası

Reuters, AK Partili üst düze bir yetkiliye dayandırdığı iddiasında bayram sonrası kabinede 4-5 değişiklik olacağını ancak Berat Albayrak'ın geri dönmesinin beklenmediğini yazdı.

Reuters’in haberine göre bir AK Partili üst düzey yetkili, genel bir kabine değişikliği beklentisi olduğunu ve bunun halen de geçerli olduğunu belirterek, “Ancak Pekcan’ın dezanfektan olayı kabul edilebilir değildi. Görevde devam edemeyeceği sinyalini almıştı zaten bu olaydan sonra” dedi ve kabine değişikliği planının bu nedenle iki parça haline dönmüş olabileceğini kaydetti.

Yazıda şu ifadeler kullanıldı:

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tek başına çok büyüktü ve çoktandır bölünmesi yönünde bir karar vardı; ikisi aynı anda tamamlanmış oldu. Çalışma Bakanı’nın değişmesi yönünde bir genel kabul de vardı. Bayram sonrası beklenen değişikliğin yapılması gibi bir beklenti var. Genel olarak Berat Albayrak’ın bakanlığa dönmesi beklenmiyor. Ama dört-beş bakanlıkta değişiklik beklentisi hakim.

"Erdoğan bir dönemde iki kabineyle çalışır"

Yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genellikle bir dönemde iki kabine ile çalıştığına işaret ederek şöyle devam etti:

Değişiklik de dönem ortası gibi oluyor. Şimdi kongre oldu parti yönetimi değişti, TBMM yönetimi değişti. Artık kabinede de değişim zamanı demek bu. Zaten yaptığı çalışma tatilinde de kabine çalışıldı. Yorulan ve performansından memnun olunmayan bakanlıklarda değişiklikler olacaktır.

AK Parti’ye yakın bir kaynak da Pekcan’ın yaptığının herkesi zora sokan bir davranış olduğunu belirterek, yeni gelen bakanın da Berat Albayrak’a yakın olduğunu vurguladı. Aynı kaynak, “Kabine değişiklik beklentisi (bu değişim ile) bitmedi. Kabine ile ilgili genel bir beklenti halen var. Cumhurbaşkanı zamanlamasını ayarlıyordur. Çünkü beklenti oluşunca medyada yer alınca, isimler verilince yapacaksa da bekletiyor" ifadelerini kullandı.

GENEL