Rize’de devrilen TIR’ın içinden İran’dan getirilen çay çıktı

Rize’de devrilen TIR’ın içinden İran’dan getirilen çay çıktı

Rize'de geçtiğimiz gün kaza yapan TIR'ın İran'dan kuru çay getirdiği öğrenildi. Devrilen TIR'ın çay taşıması ise kentteki çay üreticilerinin tepkisini çekti.

Rize'de geçtiğimiz gün kaza yapan TIR'ın İran'dan kuru çay getirdiği öğrenildi. Devrilen TIR'ın çay taşıması ise kentteki çay üreticilerinin tepkisini çekti. Çay üreticilerinin avukatı, "Çay yüklü TIR’ın devrilmesi Susurluk gibi bir milattır" dedi.

Rize’de İkizdere ilçesine bağlı Sivrikaya mevkiinde İran’dan kuru çay getiren TIR, önceki gün frenlerinin boşalması sonucu devrildi. Kazada TIR şoförü İ.K. yaşamını yitirdi, oğlu S.K. ise yaralandı.

İran’dan gelen söz konusu TIR'ın çayın başkenti Rize’ye tonlarca çay getirilmesinin ortaya çıkması üzerine kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. İddiaya göre, İran’dan ülkeye getirilen çay, ‘Doğu Karadeniz’den toplanıyor’ algısıyla satışa sunuluyordu.

Açıklama yapan Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, çayın İran’dan geldiğini doğrulayarak, Adana merkezli HMK Tütün Mamülleri Şirketi’ne götürülmek üzere yola çıktığını söyledi: “Rize’ye gelen bütün çayların hepsinin kaçak çay olduğu bir yanılgıdır.”

“Maske saman nezlesinden koruyor”

SUSURLUK BENZETMESİ

Çay üreticilerinin avukatı Remzi Kazmaz, konuyu yargıya taşıyacak. Av. Kazmaz, “Rize’de meydana gelen TIR kazası, çay üreticisinin düşük fiyat, kota ve kontenjan altında ezildiği bir dönemde İran’dan çay getirip satıldığının ispatıdır” dedi ve ekledi: “Çayın başkenti Rize’de kaçak çay satıldığı herkesin bildiği ama hiç kimsenin yüksek sesle konuşmadığı bir gerçek. Çay yüklü TIR’ın devrilmesi Susurluk gibi bir milattır.”

CHP'Lİ VEKİL BAKAN PEKCAN'A SORDU

Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise çayın akıbetini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sordu. Bayraktutan, "Tırdaki kuru çay hangi ülkeden gelmekte? Ülkemizdeki çay üreticilerinin çayı ellerinde kalırken, ilgili ithalat hangi gerekçeyle yapılmıştır?" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv