Roboskili ailelerden Madımak, Eylül ve Leyla mesajı

Roboskili ailelerden Madımak, Eylül ve Leyla mesajı

Roboskili ailelerin, katliamın 340''ıncı haftasında yaptıkları basın açıklamasında Sivas Katliamında yaşamını yitirenler, Ankara’nın Polatlı ilçesinde öldürülen 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara ile Ağrı’da 18 gün sonra ölü bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir anıldı.

Roboski’de 28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 kişinin savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülmesinin üzerinden 340 hafta geçti. Aileler her hafta olduğu gibi bu hafta da yaptıkları açıklamada adalet istedi.

Açıklamada Madımak katliamında yaşamını yitirenler, Ankara’nın Polatlı ilçesinde öldürülen 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara ile Ağrı’da 18 gün sonra ölü bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir anıldı.

Roboskili aileler adına açıklamayı okulan Berivan Encü, şöyle dedi:

“Geçtiğimiz günler de Madımak katliamının 25. yıldönümünü geride bıraktık. Madımak, Roboski, Ankara Gar katliamı ve daha niceleri. Acılarımız çok büyük, bu acıların tarihleri günleri, dilleri, ırkları farklı olabilir ama Roboski gibi Madımak’ta hepimizin acısıdır.Madımak katliamını andığımız bu günlerde ve gün geçtikçe artan ve artık günlük hayatın ne yazık ki bir parçası haline gelen çocuğa karşı şiddet ve bunların arasında yer alan çocuğun cinsel istismarı haberlerini endişeyle üzüntüyle izlemekteyiz.Leyla nın ve Eylül’ün ölümleri bizleri kendi çocuklarımızın acıları kadar derinden etkiledi. Roboski’de 19 çocuk bombalarla katledildi. Failleri yargılanmadı. Çocuk istismarı kadar çocuk ölümleri de herkesin hem insani hem de vicdani olarak karşı durması gerekir. Roboski’de, Gezi’de, Cizre ve Silopi’de öldürülen çocukların yaşam haklarına yönelik ihlaller? Bunlar görmezden gelinemez. Biz Roboskili aileler haftanın her Perşembe günü bombalarla katledilen çocuklarımız için olduğu gibi ihmal ve istismara kurban edilen bütün çocuklar için haykırıyoruz onlar için de adalet talep ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem