RTÜK, muhalif kanallara ceza yağdırdı

RTÜK, muhalif kanallara ceza yağdırdı

RTÜK’ün 2021 verileri, bu yıl da en çok para cezasının muhalif yayın yapan televizyon kanallarına uygulandığını ortaya koydu.

RTÜK 2021 yılı verileri açıklandı.

RTÜK, 2021 yılında genel yayın ve haber kategorilerinde toplam 18 televizyon kanalına yaklaşık 27 milyon TL para cezası uyguladı. T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre FOX TV, 12.7 milyon TL’lik ceza tutarı ile en çok para cezasının uygulandığı kanal oldu. En çok şikayet alan kanallardan A Haber’e ise yalnızca bir kez, mahkeme kararı gereği para cezası uygulandı. ATV, Kanal 7 gibi kanallara ise hiç ceza uygulanmadı. RTÜK Üyesi Okan Konuralp, mevcut tabloyu “Kamuoyu oluşturabilen kanallara baskı kurulmak isteniyor. Siyasi iradeye yakın medyanın başarısızlığının üstünü örtme çabası” olarak değerlendirdi.

CEZALAR YİNE MUHALİF KANALLARA

RTÜK’ün 2021 verileri, bu yıl da en çok para cezasının muhalif yayın yapan televizyon kanallarına uygulandığını ortaya koydu. Buna göre genel yayın türü ve haber kanalları kategorisinde toplam 92 kez cezai müeyyide uygulanırken, toplam ceza miktarı yaklaşık 27 milyon TL’yi buldu. “Prime time”da yani genel yayın türünde yayın yapan kanallarda toplam 35 kez idari para cezası uygulanırken bu cezaların 12’si FOX TV’ye, 5’i Show TV’ye, 4’ü Kanal D’ye, 3’ü TV 8’e, 2’si TR 35’e, 2’si FM TV’ye, 4’ü radyolara uygulandı.

Star TV, Kanal Z ve Kudüs TV’ye birer kez para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Genel yayın türünde yayın yapan kuruluşlara kesilen para cezalarının toplamı 24.5 milyon TL’yi bulurken cezaların yaklaşık yüzde 52’sine karşılık gelen 12.7 milyon TL’si FOX TV’ye kesildi. TV8’e 4.1 milyon TL, Kanal D’ye 3.5 milyon TL, Show TV’ye 3.2 milyon TL, Star TV’ye ise 786 bin TL para cezası uygulandı. Bu kategoride olan ve en çok şikayet alan kanallardan biri olan ATV’ye ise para cezası uygulanmadı.

A HABER’E TEK CEZA, O DA MAHKEME KARARI İLE!

Bir yıl boyunca haber kanallarına kesilen cezanın toplam tutarı yaklaşık 2.3 milyon TL’yi buldu. Bu cezaların 19’u Halk TV’ye, 18’i Tele 1’e, 8’i KRT TV’ye, 4’ü Habertürk’e, 4’ü TV 100’e uygulanırken Haber Global, TGRT Haber, Bloomberg ve A Haber kanallarına da birer kez ceza uygulandı. A Haber’e kesilen idari para cezası ise mahkeme kararı gereği uygulandı.

2013 yılında A Haber’de yayınlanan ve Gezi eylemleri sırasında Taksim Divan Otel’de yaşananların ele alındığı yayın nedeni ile şikayet konusu olan Gündem Özel programına ilişkin mahkeme kararında , “kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içermez” ilkesinin ihlal edildiği belirtildi.

Haber kanallarında kesilen ceza sayısının yüzde 33’ü Halk TV’ye, yüzde 31’i de Tele 1’e uygulanırken, kesilen idari para cezası tutarının ise yüzde 26’lık kısmına denk gelen 588 bin TL’si Habertürk TV’ye, yüzde 25’lik oran ile de 581 bin TL’si Halk TV’ye kesildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv