''Ruhani, görüşmek isteyen Trump''ı 8 kez reddetti''

''Ruhani, görüşmek isteyen Trump''ı 8 kez reddetti''

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, ABD Başkanı Donald Trump''ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani''yle görüşmek için 8 kez talepte bulunduğunu ancak reddedildiğini söyledi.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr'e göre, İran Cumhurbaşkanı Danışmanı Mahmud Vaizi bugün sabah saatlerinde yapılan bakanlar kurulu toplantısının esnasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak "Halihazırda ABD'nin anlaşmadan çekilmesi ve bize karşı uygulanan bazı yaptırımlardan dolayı oluşan yepyeni bir ortamla karşı karşıyayız; bunlardan daha önemlisi ise yanlış verileri kullanarak İran milletini bir tür psikolojik savaşa sürükleme girişimidir" ifadelerinde bulundu.

Kabinede kaç bakanın değişeceğinin henüz belli olmadığını aktaran Vaizi, "Cumhurbaşkanı, kabinede değişikliğe gitmek için çeşitli isimler üzerinde çalışıyor" dedi.

Vaizi, "Bir kaç bakan değişecek. Bu değişiklikler hakkında Cumhurbaşkanı açıklama yapacak. Bu değişikliklerden biri de hükümetin ekonomi ekibi olacak" ifadesini kullandı.

ABD'nin İran'a karşı izlediği politikaya da değinen Vaizi, ülkesinin Washington yönetimiyle müzakere etme niyetinin olmadığını belirtti.

Müzakere talebinin daha önceleri ABD'den geldiğini dile getiren Vaizi, "Cumhurbaşkanı Ruhani, Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna katılmak için New York'a gittiği zaman Trump, Ruhani'ye 8 kez görüşme talebinde bulundu fakat Ruhani bu talepleri kabul etmedi" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya