Ruhunu 377 dolara sattı

Ruhunu 377 dolara sattı

Hollanda’da 21 yaşındaki Stijn van Schaik, ‘ruhunu’ NFT olarak 377 dolara sattı. Schaik ayrıca bir sözleşme hazırlayarak ruhunun hangi şekillerde kullanılabileceğini belirtti.

Hollanda’nın Lahey kentinde yaşayan Stijn van Schaik, ruhunu NFT olarak OpenSea isimli dijital pazarda sattı. Schaik’in OpenSea’deki ruhunu sattığu sayfa ise şu ifadeler yer aldı:

“Merhaba insan, profilime hoşgeldin. Burada ruhumu satıyorum. Hâlâ ona sahipken bana veya ruhuma dair herhangi bir şey sormaktan çekinme.”

KULLANIM İÇİN SÖZLEŞME VAR

IndyTurk’un aktardığına göre; “Stinus” mahlasını kullanan Stijn bu girişimi için internet sitesi açtı. Sitede ruhun hangi şekillerde kullanılabileceğini belirten bir sözleşme yer alıyor. Ruhu satın alan kişinin yapabilecekleri arasında şunlar var:

  • “Söz konusu ruhun sahibi olduğunu iddia etmek.
  • Ruhun herhangi bir nedenle bir kişi veya kuruma tamamen veya kısmen devredilmesi.
  • Onu tamamen veya kısmen bir tanrıya veya manevi bir varlığa kurban etmek.
  • Ruhun değerini, miktarını veya özünü azaltacak veya daha büyük bir bütüne dahil edecek bir amaç için kullanılması.”

Sözleşmede “bazı inanç sistemlerinde yaygın olarak tanımlandığı gibi Stinus’un ‘ruhunun’ bağımsız biçimde var olmaması durumunda” ya da “bu inancın gerçekliği yansıtması halinde de” sözleşmenin geçerliliğini koruyacağı belirtiliyor.

21 yaşındaki öğrenci 9 sayfalık sözleşmeyi yazar Liminal Warmth’la birlikte hazırladı.

Stijn, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisinin farklı biçimlerini tanıtmak istediğini söylüyor.

Crypto Insiders’a göre “ruh” Ethereum’la uyumlu Polygon platformunda çıkarıldı.

377 DOLARA SATILDI

Stijn van Schaik yaptığı NFT satışı ile 377 dolar kazandı. Schaik’in ruhu şu an ise 1040 ETH ya da 3 milyon 672 bin dolar değerinde.