Rum liderden yalanlama: Ben kaçmadım, Akıncı kaçtı

Rum liderden yalanlama: Ben kaçmadım, Akıncı kaçtı

Kıbrıs sorunuyla ilgili 20 aydır yürütülen müzakerelerde bugün kapıyı çarparak müzakere masasını terk eden Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis'den kriz sonrası ilk açıklama geldi. Anastasiadis, “Birkaç dakika ara istedim,...

Kıbrıs sorunuyla ilgili 20 aydır yürütülen müzakerelerde bugün kapıyı çarparak müzakere masasını terk eden Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis'den kriz sonrası ilk açıklama geldi. Anastasiadis, “Birkaç dakika ara istedim, geri döndüğümde Akıncı gitmişti. BM arabulucusu Eide de Akıncı’nın gittiğini farketmedi'' dedi.

Enosis krizi sonrası müzakere masasını terk eden Anastasiadis, “Akıncı’yı masaya çağırıyorum, koşulsuz olarak masaya dönmeli. Türk lideri diyaloğun devamı ve iki toplumun ortak çıkarları için ciddiyetle davranmaya davet ederim'' şeklinde konuştu. 

BM temsilcisi Eide’nin Enosis kararının yanlış olduğunu belirterek Türk tarafının haklı olduğunu söylemesi üzerine öfkelenen Anastasiadis'in “söyleyecek bir şey yok'' diye kapıyı vurup sigara içmeye gittiği belirtiliyor. 

Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı’nın açıklamaları üzerine konuşan Anastasiadis, “Basından duydum Akıncı masadan kaçtığımı söylüyormuş. Oysa gerçek olan kendisinin hiç sebepsiz yere izahatsız masadan kaçmış oluşudur'' iddasında bulundu. 

"Akıncı, Enosis oylaması konusunda kamuoyuna söylediklerinin aynısını bize de tekrarlamıştır. Ben de kendisine Kıbrıs Türk toplumunun endişelerini anladığımı izah ettim" diyen Anastasiadis, "Kendisine dedim ki hedeflediğimiz çözüm ne Enosis'tir ne de Taksim. BM Güvenlik Konseyi ve bizim Ulusal Konsey kararlarımız bağlamında bir çözümdür" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya