Rus basını S-400 teslimatı için ne diyor?

Rus basını S-400 teslimatı için ne diyor?

Rusya'dan teslimat süreci başlayan Hava Savunma Sistemi S-400'lerin 2. kısmı Türkiye'ye ulaştı. Edinilen bilgilere göre Rus basını Türkiye'ye  yapılan S-400 teslimatı için '' Washington'un tehditleri S-400 alımını durduramadı"...

Rusya'dan teslimat süreci başlayan Hava Savunma Sistemi S-400'lerin 2. kısmı Türkiye'ye ulaştı. Edinilen bilgilere göre Rus basını Türkiye'ye  yapılan S-400 teslimatı için '' Washington'un tehditleri S-400 alımını durduramadı" ifadelerini kulalndı.

Euronews muhabiri Galina Polonksaya teslimat sonrası Moskova'daki teslimat sürecine dair tepkileri ve Rus medyasının S-400 gündemini aktardı.

Polonskaya öncelikle Rus siyaset dünyasında Amerika Birleşik Devletleri'nin küresel etkisinin azaldığı kanısının hakim olduğunu belirtti:

"Rus Senatör Alexey Puşkov sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Bu durum Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yaptırım ve tehdit politikasının zayıfladığının işareti" açıklamasında bulundu. Puşkov sözlerine "Washington yaptırımlar yardımıyla küresel etkisini korumaya çalışıyor, ancak etkisi azalıyor. Ankara daha önce hiçbir zaman kendine itaatsizlik etme izni vermezdi. Şimdi bu mümkün oldu."

Rus siyasetçiler ve askeri gözlemcilere göre Türkiye'ye S-400 satışı, Rusya'nın fikrini değiştirmeyecek güvenilir bir ortak olarak görüldüğü anlamına geliyor. Onlara göre S-400 alımı sözleşmesinin uygulanması iki cumhurbaşkanının kişisel iradesi sayesinde mümkün oldu."

Rus uzmanın S-400 yorumu: Putin'in kişisel zaferi; Rusya'nın Türkiye üzerinde nüfuzu artacak

S-400'lerin 2. kısmı Türkiye'ye ulaştı; bundan sonraki teslimat süreci nasıl işleyecek?

ABD ile Türkiye arasında S-400 trafiği: Bakanlar görüştü, açıklama süresiz ertelendi

Rus medyasını da mercek altına alan Polonskaya basının Ankara'nın Amerika Birleşik Devletleri'nin olağanüstü baskısına rağmen geri adım atmamasının nedeninin S-400'lerin rakiplere göre çok daha ucuz olmasından kaynaklandığını manşetlerine yansıttığını belirtiyor.

Rus gazetelerinin konuya ilişkin manşetlerinden birkaçı şöyle: "NATO'ya inat", "Türkiye sevinir, ABD dirseklerini ısırır", "Washington'un tehditleri S-400 alımını durduramadı"

Haberin tamamı için tıklayınız

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika