Rus muhalife 2.5 yıllık hapis cezası

Rus muhalife 2.5 yıllık hapis cezası

Rus muhalif Aleksey Navalny'ın daha önce almış olduğu cezalar da göz önünde bulundurularak 2.5 yıl hapis yatmasına karar verildi.

Almanya dönüşü sonrası gözaltına alınarak yargılanan muhalif lider Aleksey Navalny'nin hapis cezasına yaptığı itirazın reddedildiği açıklandı.

Navalny'e 2,5 yıl hapis

Moskova Şehir Mahkemesi, Rus aktivist Aleksey Navalny'ın daha önce ev hapsi ve cezaevinde geçirdiği zamanı göz önüne alarak 2.5 yıl hapis yatmasına karar verdi. Mahkemenin Navalny’ın ertelenen cezasının gerçek hapis cezasına dönüştürülmesine ilişkin itirazıyla ilgili açıkladığı kararda “Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 72.Maddesi uyarınca, Navalnıy'nin gözaltı ve ev hapsinde geçirdiği süre dikkate alınmıştır” ifadelerine yer verildi. Rus muhalif Navalnıy, ‘Yves Rocher davası’ nedeniyle daha önce 1 ay cezaevi ve 12 ay ev hapsi cezası çekmişti. 2 Şubat’ta Moskova Simonovskiy Bölge Mahkemesi, Navalnıy’ın ‘Yves Rocher davasıyla’ ilgili ertelenen 3.5 yıllık cezasını, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmesine karar vermişti.

Navalny kimdir?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli rakiplerinden olan Yolsuzlukla Mücadele Fonu kurucusu Aleksey Navalny adını 2008 yılında Rus siyasetindeki yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma uygulamalarını ortaya çıkaran yazılarıyla duyurdu. Gerçek mesleği avukatlık olan Navalny bu dönemde Rus petrol şirketleri ve Rus bankalarına ait düşük oranlı hisseler satın almak suretiyle şirketler ve kurumlar içindeki ve kamu harcamalarındaki eksikleri tespit ederek takipçilerine duyurmaya başladı. Süreç içinde iktidar karşıtı muhalif seslerinden birine dönüştü ve yürüttüğü yolsuzlukla mücadele kampanyalarıyla o dönemdeki parti lideri ve şimdi ki devlet başkanı Vladimir Putin'in en sert eleştirmenlerinden biri haline geldi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Politika