Rus uzmandan Türkiye yorumu: Moskova'yı karşılarına alırlarsa sonları olur

Rus uzmandan Türkiye yorumu: Moskova'yı karşılarına alırlarsa sonları olur

Russia Today (RT) televizyonunun soruların yanıtlayan Moskova merkezli Jeopolitik Sorunlar Akademisi'nin sorumlu sekreteri Araik Stepanyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova'da...

Russia Today (RT) televizyonunun soruların yanıtlayan Moskova merkezli Jeopolitik Sorunlar Akademisi'nin sorumlu sekreteri Araik Stepanyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova'da bugün yaptığı görüşme ile ilgili yorumlarda bulundu.

Sputnik Türkiye servisinin aktardığına göre, Stepanyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin tam olarak düzelinceye kadar daha fazla zaman gerekeceğini belirtti. Uzman, görüşmede ele alınacak ana konuların uluslararası terörizm ile mücadeledeki koordinasyon, Suriye sorununun çözümü, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastının soruşturulması ve Türk Akımı gaz boru hattının yapımı olarak sıraladı.

''TÜRKİYE DIŞ SİYASETİNDE TAM BİR BAŞARISIZLIK SÖZ KONUSU’

Putin ve Erdoğan'ın son görüşmesinden bu yana dünyada olup biten gelişmelere değinen Stepanyan, Suriye ordusunun radikal İslamcı örgütlerini tüm cephelerde sıkıştırdığına, ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni dış politikalarını Türkiye'yi es geçerek yapılandırdığına, AB temsilcilerinin Erdoğan'ı açık bir şekilde eleştirdiğine ve son zamanda Türkiye'deki siyasi çelişkilerin arttığına dikkat çekerek, tüm bu faktörlerin bugünkü görüşmeye damga vuracağını belirtti.

Stepanyan, "Türkiye'deki durum çok ağır. Dış siyasette tam bir başarısızlık söz konusu, AB ve ABD ile ilişkiler kötüleşti. Komşu Yunanistan ve Ermenistan ile ilişkiler de aynı durumda. Ülkenin içinde çatışmalar birbibini izliyor ve hal böyleyken Erdoğan, Rusya ile görüşme yapacak" diye konuştu.

'RUSYA'NIN DA KENDİ ÇIKARLARI VAR'

Türkiye tarafının Rusya'ya uygun hareket etmek durumunda olacağına işaret eden Stepanyan, "Eğer Erdoğan Moskova'yı karşısına alırsa, Türkiye'nin sonunu getirmiş olur. Ancak Rusya'nın da, başta Suriye meselesinin çözümünde işbirliği gibi Türkiye ile ilgili kendi çıkarları var" ifadelerini kullandı.

Nisan'da yapılacak referandumun Erdoğan için çok önemli olduğunu söyleyen Stepanyan, Cumhurbaşkanı'nın seçmenlerine Türkiye'nin ulusal çıkarlarını koruduğunu ve Moskova ile eşit şartlarda diyalog yürüttüğünü göstermeye gayret edeceğini ve görüşmenin başarılı olması için Rusya'nın da uyumlu tutum sergilemesi gerektiğini kaydetti.

'GÖRÜŞMENİN CAN ALICI NOKTALARI SURİYE VE KÜRT KONUSU'

Stepanyan, görüşmenin can alıcı noktasının Rusya için Suriye, Türkiye içinse Kürt konusunun olacağının altını çizdi. Konuyu yorumlayan uzman, "Erdoğan, Suriye'nin kuzeydoğusunda bir Kürt yerleşimin oluşmasına izin verilmemesi konusunda Rusya'dan anlayış bekleyecek, zira Türkiye, olası bir Kürt bağımsızlığının ülkenin güneydoğusunu etkilemesinden ve Türkiye'nin içinde bağımsız bir devletin oluşmasından çekiniyor" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika