Rusya Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı, Türkiye'yle S-400'lerin ikinci partisi için anlaşma imzalandığını açıkladı

Rusya Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı, Türkiye'yle S-400'lerin ikinci partisi için anlaşma imzalandığını açıkladı

Rusya Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitri Şugayev, Rus yapımı hava savunma sistemi S-400'lerin ikinci partisinin Türkiye'ye gönderilmesi için Ankara ve Moskova'nın anlaşma imzaladığını belirtti.

Rus devlet haber ajansı TASS'ın aktardığına göre Şugayev, Army-2022 uluslararası forumunda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Karşılıklı bir anlaşma zaten imzalandı. Birçok şeyin yanı sıra S-400'lerin bazı parçaları da bu anlaşma kapsamında Türkiye'de üretilecek" dedi.

"Yakın gelecekte hiçbir ülkenin S-400'e rakip olacak bir savunma sistemi geliştiremeyeceğinden emin olduklarını" belirten Şugayev, "Türkiye'yle imzalanan anlaşma şu an yürürlükte" dedi.

Reuters muhabiri Hümeyra Pamuk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Ankara'nın henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadığını belirtti. 

Dün Rus gazetesi Interfax'ta yayımlanan söyleşisinde "Türkiye'yle S-400 Triumf anti-uçak füze sisteminin teslimatı için işbirliği yapmaya devam ediyoruz" diyen Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Türkiye'yi Rusya Federasyonu'nun "önemli bir partneri" olarak nitelendirdi.

Türkiye, 2017'de Rusya'dan S-400 sistemlerini alarak Rus hava savunma sistemlerinin yeni modelinin alan ilk NATO ülkesi olmuştu. 

ABD, Türkiye'nin S-400 kararına yaptırımlarla karşılık verilmişti. Rus hava savunma sistemlerinin alımı sebebiyle Türkiye- F-35 ortak üretim programından çıkarıldı. 14 Aralık 2020'de Trump yönetiminin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'ye S-400 alımı nedeniyle CAATSA yaptırımı uygulanmasına karar vermişti. Biden yönetimi de Türkiye'nin S-400'leri elden çıkarması gerektiğini savunuyor. 

Türkiye'ye CAATSA kapsamında uygulanan yaptırımlar:

- Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), ABD'den ihracat lisansı alamayacak.

- SSB, ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.

- SSB’ye yapacağı ihracatlarda ABD İhracat-İthalat Bankası desteği sağlanmayacak.

- Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayi Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı’ndan Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz de yaptırım listesinde yer alacak. Bu kişilerin ABD’deki mal varlıkları dondurulacak  ve vize kısıtlamaları getirilecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem